Volby Home English

Zasypali volební výsledky komunistů

25. 2. 2009 - deník

DENÍK: České Budějovice -FOTOGALERIE- Ve středu si Česká republika připomněla smutné jedenašedesátileté výročí „Vítězného února“ z roku 1948. A právě proto se v centru Českých Budějovic konal antikomunistický happening, na kterém se sešly desítky převážně starších lidí.

Organizátoři akce chtěli zejména poukázat na fakt, že po dvaceti letech od Sametové revoluce se komunisté dostávají pomalu ale jistě znovu k moci. „Chceme připomenout, že komunisté jsou stále silní a že i ekonomická krize a další věci mohou vést k jejich posílení. A my jako mladí lidé a liberálové chceme ostatním říci, že komunisté mají na svědomí zločiny a že by stále ovlivňovali politiku,“ uvedl Milan Hamerský, ředitel Institutu Karla Havlíčka Borovského, který akci spolupořádal.

Kromě symbolického pohřbení a zasypání hlínou transparentu s volebními výsledky KSČM za poslední roky, na doby před rokem 1989 zavzpomínala i řada pamětníků.

„Současné posilování komunistů je strašné. Někdy si říkám, že kdybychom věděli, jak to dnes bude vypadat, tak bychom se nikdy nevraceli,“ řekl na happeningu emigrant Ivan Venclík. „Je děsné, jak se komunisté mají. Oni berou tisíce a političtí vězni mají jen pár korun. Je také šílené, že se jim pořád ustupuje,“ doplnila Venclíka další z účastnic akce na Lannově třídě.

Na happening se přišlo podívat ale i mládí. „Komunisté jsou veliká hrozba, protože každý ví, co udělali. Už volím, ale rozhodně KSČM bych nikdy nevolila,“ uvedla Zuzana Hadbergrová.

--------------------------------------------

ČRo: Antikomunistický happening v Českých Budějovicích přišlo podpořit několik desítek lidí
Pavlína Fendeková -zde- 26.02.2009 08:52

Včera jsme si připomněli 61. výročí únorového převratu v Československu, kdy se k moci dostali na dlouhá léta komunisté a zavládla totalita. Odpoledne se na Lannově třídě v Českých Budějovicích uskutečnil krátký happening nazvaný Držme komunisty od moci.

Happening uspořádal Institut Karla Havlíčka Borovského a zúčastnili se ho také studenti ze škol nejen z jihočeské metropole, ale také z Plzně či Písku a především zástupci Konfederace politických vězňů.

Jak Českému rozhlasu řekl Milan Hamerský, předseda pořádajícího institutu, akce měla upozornit na to, že komunisté jsou stále v důležitých funkcích a KSČM jednou z nejsilnějších stran. Výsledky trojích voleb, v nichž komunisté uspěli, proto organizátoři nakonec symbolicky pohřbili, když papír s dotčenými údaji posypali hlínou.

Političtí vězni a lidé perzekuovaní komunistickým režimem, kteří se zúčastnili včerejšího happeningu, chtějí zákaz činnosti Komunistické strany a mimo jiné i přísné potrestání Ludmily Polednové-Brožové, která přispěla výrazně ke smrti Milady Horákové. I přes její vysoký věk.

Doktor Ivan Venclík, který emigroval v roce 1968 a do republiky se vrátil v roce 1997, Českému rozhlasu řekl: "Komunisté nebrali žádné ohledy, jestli je někdo starý a nemocný. Spousta lidí zahynula v jejich lágrech a na jejich zdraví nikdo nebral ohled, klidně je nechali stát na mrazu."

Na akci vystoupila i Jaroslava Hajná z Konfederace politických vězňů a Českému rozhlasu svěřila své osobní zkušenosti: "Jsem tu vlastně za mého zemřelého manžela, který byl zavřený 14 let. Nakonec zemřel na rakovinu plic a rakovinu prostaty. Byl absolutně neléčený, což mě hrozně překvapilo, protože podle zákona z roku 1993 mají mít političtí vězni předností zdravotní a sociální péči. To ale neexistuje, odkopnou je. Všichni dělali na uranu a to je následek. Manžel na Jáchymovsku strávil 8 let, proto chci podpořit tuto manifestaci a zakázat komunistickou stranu jako zločineckou organizaci."

Předseda Instititutu Karla Havlíčka Borovského Milan Hamerský při této příležitosti zmínil i problém odposlechů: "Liberálové prostřednictvím své strany vyzvali senátory, ministra spravedlnosti a ministra vnitra, aby v rámci nové trestnosti zveřejňování odposlechů udělali nějaké kroky, tedy aby senátoři podali ústavní stížnost a ministři aby ovlivnili pravidla, za nichž se odposlechy povolují. Odposlechy jsou nadužívány, každý z nás může být odposloucháván, jak se komu zamane. Když už ale odposlechy budou o vážných skutečnostech a dostanou se k novinářům, tak by je měli zveřejňovat."