Volby Home English

Za krizi může Greenspan, říká uznávaný francouzský ekonom

1. 5. 2009 - iDnes.cz

Viníka současné ekonomické krize se snaží najít všichni světoví odborníci. Francouzský liberální ekonom Pascal Salin v tom má jasno. "Důležité je říct, že hlavní zodpovědnou osobou je bývalý guvernér americké centrální banky Alan Greenspan," prohlásil Salin tento týden v Praze. Být liberálem ve Francii je velmi těžké, říká Pascal Salin.
-uznávaný francouzský ekonom je profesorem na univerzitě Paris IX Dauphine.
-působil například v Mezinárodním měnovém fondu nebo v Harvardském institutu pro mezinárodní rozvoj.

Proč vidíte hlavního viníka krize právě v bývalém guvernérovi Fedu Alanu Greenspanovi?
Hlavní problém je následující. Ve světě se hodně hovoří o nezávislosti centrálních bank. Ve většině zemí jsou pravidla nastavena tak, aby centrální banky byly nezávislé na politické moci. Ale to nestačí. Když je banka nezávislá, to znamená, že ji nikdo nehlídá a že záleží jen na ní, jaké budou její kroky. A to je problém Alana Greenspana i dalších centrálních bankéřů. Kontrolní mechanismus neexistuje, a tak necháváme osud země, v případě Spojených států osud celého světa, na dobré vůli jednoho člověka, který může selhat.

Po vypuknutí krize prohlásil Greenspan v americkém Kongresu, že jeho víra v seberegulaci trhu je ochromena a že příčinou krize je selhání trhu. Lidé si pak řekli, že když i Greenspan, který byl vždy prezentován jako obránce svobodného trhu, uznal, že trh neuspěl, problém nejspíš opravdu bude vězet v slabé tržní regulaci. Myslím, že to je špatná interpretace. Greenspan prohlášení: "To nejsem já, to je trh, kdo selhal," používal jen jako výmluvu pro své vlastní chyby.

Francie je pro řadu lidí zemí stávkujících obyvatel, pětatřicetihodinového pracovního týdne a opatření prezidenta Sarkozyho. Jaké je být liberál v tradičně socialistické Francii?
Být liberálem ve Francii je velmi těžké. Právě proto jsem před dvěma lety napsal knihu s názvem "Francouzi, nemějte strach z liberalismu". Myslím si to teď víc než kdy jindy. Ale je to velmi těžké, většina lidí je totiž přesvědčená o tom, že krize má kořeny v přílišném liberalismu.

Máte pravdu, Francie je socialistická země. Levicové i pravicové vlády provádějí socialistická opatření. Jsme jednou ze zemí s největší daňovou zátěží, a kde veřejné výdaje jsou nejdůležitější.

Jsme také zemí, která disponuje obrovským množstvím právních předpisů a regulací. Hovořila jste o reformě pracovní doby na 35 hodin týdně, která rozvrátila trh práce. Každý den se navíc objevují nové a nové předpisy, které určitým profesím zakazují určité činnosti a naopak je nutí se chovat určitým způsobem. Tyhle předpisy produkují neklid a rivalitu, každý se snaží si jen urvat nejvíc ze svého koláče.

Francouzský prezident Sarkozy navrhuje například návrat francouzských automobilek do vlasti. Může podle vás být toto opatření efektivní?
Ne, nevěřím tomu. Vím, že prohlášení prezidenta Sarkozyho, že by se francouzské automobilky měly vrátit do vlasti, nebyla přijata s nadšením. Rozumím tomu, že České republice se to obzvlášť nelíbilo. Musíme si uvědomit, že se nacházíme v obtížné ekonomické situaci, kdy se musíme chovat tak, aby lidé co nejjednodušším způsobem mohli uspokojovat své potřeby. Z tohoto pohledu je velmi důležitý volný obchod, protože umožňuje lidem kupovat, co potřebují, za méně peněz. Je-li proto výhodnější vyrábět něco v zahraničí, mělo by se to tak dělat. Nejsem rozhodně příznivcem protekcionismu.

A nápad hradit mladým Francouzům novinové předplatné?
Hrazené předplatné novin je jistě praktická věc, ale nesmíme zapomínat na to, že všechno něco stojí. Frédéric Passy, velký francouzský ekonom 19. století, říkal, že každá věc má dvě stránky - tu, kterou vidíme, a tu, která není na první pohled vidět. V tomto případě vidíme, že stát dává, ale nedochází nám, že na tyto státní dary bude potřeba někde nalézt prostředky. Ale to je případ mnohých současných vlád. Mají tendenci dělat viditelná gesta, ale jejich největší snahou je schovat a zamaskovat cenu této politiky.

_________________________________
Názory Pascala Salina
Hospodářská krize
Za aktuální ekonomickou situaci může špatná měnová politika a nadměrné státní zásahy do ekonomiky.
Hlavním viníkem je Fed v čele s bývalým guvernérem Alanem Greenspanem.
Fed vytvořil snižováním úrokových sazeb svět, ve kterém banky svým klientům půjčují na cokoliv a za velmi mírných podmínek.

Řešení krize
Řešením krize není zvýšená regulace trhu, ale jeho liberalizace a vyhýbání se státním zásahům do ekonomiky.

Česko a euro
Česko by se mělo vyhnout izolaci. Koruna ale není pro českou ekonomiku problém, naopak ji spíše ochraňuje.

Kapitalismus
Vyzdvihuje kapitalismus devatenáctého století. Dnešní systém je nastaven tak, že vyzývá k současné spotřebě a trestá za spořivost.
"Nechápu, jak chtějí politici zvýšit morálku kapitalismu. Neznám morálnější systém, než je kapitalismus, který respektuje soukromé vlastnictví."