Volby Home English

Kde udělali LIBERÁLOVÉ chybu?

13. 6. 2009 - idnes.czJen s mírným odstupem a před sjezdem předstupují jako lídr kandidátky Liberálové.CZ před čtenáře/voliče se svojí verzí příčin výsledků voleb
Předem děkuji laskavému čtenáři za trpělivost a shovívavost k nutnému zjednodušování

Krize posiluje zavedené firmy
Solidní výsledky ODS a ČSSD a výborné výsledky KSČM a KDU-ČSL potvrzují známou pravdu, že v krizích (turbulencích) ekonomických a politických se lidé upínají k "jistotám". Přestože politika ODS, ČSSD a KDU-ČSL posledních let je ubohá, statisíce občanů ČR se zachovaly jakou fanoušci a své kluby věrně podpořily.

Neúspěch malých PRÝ způsobilo roztříštění/konkurence
ANO, NE, MOŽNÁ
a) euro-kritici

Tristní výsledek Klausových svobodných z SSO navádí k domněnce, že se měli dohodnout s Železným a Bobošíkovou. Skutečně to šlo? Nesoudili se náhodou mezi sebou Bobošíková a Železný? Mach a spol. vytvářeli stranu s většími ambicemi a excentričtí solitéři Bobošíková a Železný (v průběhu kampaně odsouzený) byli krajně rizikoví partneři. Až během kampaně se ukázalo, že ke skeptikům patří i další partičky, např. NEZávislí, ČSNS, Volfové SDŽ, atd.
Dělnická a Národní strana nemohly být přijatelné už tuplem.

b) euro-komformisté
(Zcela vynechám trojí zelené, to je samostatná story.)
Komunální shluky - Starostové (původně Nezávislí starostové pro kraj), Věci veřejné a strany odborníků - SNKed, EDS hájící komformní přístup k EU získaly v součtu kolem 9%, jde je však skutečně sečíst? Před volbami nikdo neznal Věci veřejné, které za profesionální kampaň utratily/vyhodily hodně přes deset miliónů a i s odstoupením jedničky z kandidátky získaly nečekaně přes 2%.
Story konfliktů SNKED, odejité Hybáškové, která si s manželem I.Gabalem založila vlastní kandidátku EDS a Starostů, kteří si od SNKED "půjčili" jak lidi tak i peníze/6miliónů je nepřehledná, plná podrazů a osobních sporů.

c) euro-vizionáři
Liberálové.CZ se snažili přesvědčit strany, které se k liberální politice hlásí, SOS -Strana pro otevřená společnost a US-DEU, ke společnému postupu.
Na jednáních pořádaných US-DEU (Starostové-Štětina, SNKED, KAN, SOS, Liberálové.CZ, Alternativa) v lednu a únoru 2009 jsme trvali na dvou logických podmínkách, společná kandidátka bude veřejně deklarovat směřování do třetí nejsilnější frakce Aliance liberálů a demokratů a strany se zavážou, že budou společně kandidovat i ve volbách do sněmovny (pád vlády plně podpořil logiku našeho požadavku). Přes částečný souhlas, především US-DEU, ostatní strany nebyly ochotny seriózně jednat. SNKED od začátku chtěli jít sami a jednání se účastnili z důvodů přístupu k informacím konkurentů.

Média si pletou liberály a nezařaditelné konzervativce (hodnou ODS)
Média skandálně pletou páté přes deváté a tunelují politické pojmy.
a) pouze Liberálové.CZ jsou liberálové názvem, programem a zahraničním směřováním, Věci veřejné se až v průběhu kampaně přihlásili k liberálům v EP
b) vážení kolegové z SNKed, jak původní tak odštěpění (Hybášková, Kasl) seděli pět let v konzervativní frakci euro-lidovců spolu s KDU-ČSL a ODS (!), směřovali do stejné frakce a mluví o sobě jako o konzervativních politicích
!! teď chtějí spolupracovat s konzervativní TOP 09 (Topolánkovi obchodní partneři).


Závěr: českým liberálů je možné vyčíst, že se před volbami nespojili Liberálové.CZ -Věci veřejné -SOS.
Ano, je to chyba. SOS a VV se k LIB nepřidaly.


Věřím, že laskavý čtenář uzná, že liberálové nejsou socialisté, zelení ani konzervativci (exSNKed).
Stavovská lobby v čele s černobíle uvažujícím radikálem Štětinou honícím se za stíny rudé minulosti (např. hlasující proti vydání Čunka trestnímu stíhání, souhlasící s okradením asistenta jeho kolegyní), kterému je dle vlastních slov jedno ve kterém klubu by v EP seděl, není reprezentantem liberální politiky.
Frakce EPP-ED nejsou ALDE.

Voliči to zavinili - odmítli alternativy / 4,33%
Závěr 2(Cimrmanovský): neplačtě voliči, sami jste si to zavinili, česká politická scéna bude díky Vaší volbě 5.-6.června 2009 dále ostudná, nepoznali jste a nepodpořili jasné a čitelné politické subjekty, skutečné programové alternativy:
  • konzervativní SNK ED a SSO -Strana svobodného občana -1,66% a 1,26%
  • Liberálové.CZ -0,07%
  • levozelené DSZ -Demokratická strana zelených -0,62%
  • levici SDŽ -Strana důstojného života -0,72%

    / k tématu /
  • Volby mají řešení pro každého: 2+2(2)
  • ŠOK: volby do EP nejde vyhrát, jde je však prohrát