Volby Home English

Týden: Dienstbier míří k soudu. A s ním i Tvrdík a Čalfa

21. 9. 2009 - týden


Autor: Miroslav Korecký
21.09. 14:45 Původní zpráva
Na návrh mimosoudního vyrovnání Jiří Dienstbier ani ČSSD nereagovali, spor o 392 tisíc korun se stranou Liberálové.cz proto míří k soudu. Tam si Dienstbier zve za svědka Paroubkovu pravou ruku, poradce a exministra Jaroslava Tvrdíka.

Ve sporu jde o stovky tisíc z loňské kampaně před senátními volbami. Mimoparlamentní strana Liberálové.cz se před ní smlouvou s Dienstbierem zavázala, že mu bude v kampani poskytovat veškerý servis. Dienstbier se v téže smlouvě zaručil, že služeb malé partaje bude využívat i po případném zvolení senátorem. Volby skutečně vyhrál, ale vzápětí přijal nabídku na plný servis v podobě asistentky či senátorské kanceláře od ČSSD.

Liberálové tvrdí, že jim Dienstbier nedodržením smlouvy způsobil značnou škodu, kterou vyčíslili na 392 tisíc korun. Letos na jaře proto na senátora podali trestní oznámení, ale policie ho odložila. Nyní strana vymáhá ze senátora peníze v občanskoprávním řízení. V mimosoudním vyrovnání mu nabídla, že požadovanou sumu sníží na 202 tisíc. Ve stanoveném termínu do 15. září ovšem senátor ani ČSSD na nabídku nereagovali - a liberálové tedy spor postoupili soudu.

Dienstbier si do soudní síně pozval jako svědky mimo jiné svou manželku Jiřinu a také šéfa poradců předsedy ČSSD a volebního manažera Jaroslava Tvrdíka. Senátora a bývalého ministra zahraničí bude v soudní síni zastupovat advokátní kancelář Čalfa, Bartošík a partneři, kterou spoluvlastní jeho bývalý vládní šéf, expremiér Marián Čalfa. Případ projedná v zatím neurčeném termínu Obvodní soud pro Prahu 2.

"Nepřistoupili na majetkové vyrovnání, tak budou mít z ostudy kabát," komentuje to předseda Liberálů.cz Pavel Weiss. Malá partaj, která již ohlásila svůj brzký zánik, si dělá nemalé naděje na vítězství ve sporu. "Kromě solidních důkazů máme i jejich uznání části nákladů," říká Hamerský. Dienstbier totiž nejprve popíral jak existenci nějaké smlouvy, tak jakékoli škody, které mohly jejím nedodržením liberálům vzniknout. V písemném vyjádření pro soud už ale nyní některé nesplněné pohledávky přiznává.

"Do kampaně přispěli zakoupením několika lístků do kladenského divadla, na koncert a možná na hokej, mohli mít i nějaké výdaje za benzin. Pokud nějaké výdaje měli, byl jsem připraven jim je proplatit," uvádí Dienstbier v dokumentu, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.

Senátor v něm také přiznává, že hned poté, co na něj strana na jaře podala trestní oznámení, pokoušel se ji finančně zahojit. "Nabídl jsem jim v zájmu nekonfliktního ukončení spolupráce zaplatit doložené výdaje a přispět MH za jeho účast v kampani celkovou částkou 100 tisíc korun," píše Dienstbier. Strana to ale odmítla a žádala proplacení všech svých výdajů.