Volby Home English

Věci veřejné (VV) mají v Praze podporu 15%

23. 1. 2010 - týden

Týden.cz: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/top-09-by-v-praze-porazila-ods_156131.html
ODS v Praze, své tradiční doméně, výrazně ztrácí. V komunálních volbách by ji nyní lehce předběhla strana TOP 09, vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK. Ten si objednala strana Věci veřejné.

Podle prosincového průzkumu by pražské volby vyhrála TOP 09 s 27,5 procenta. ODS by měla o půl procenta hlasů méně. Před čtyřmi lety přitom získala téměř polovinu všech odevzdaných hlasů. Třetí by skončila ČSSD a za ní jen s malým odstupem strana Věci veřejné. Na magistrát by zasedla ještě Strana zelených.

"Výsledky nás natolik překvapily, že jsme se rozhodli pro kontrolní testování. Oslovili jsme agenturu Factum Invenio. Čísla ale i v tomto případě hovoří jasně," řekl předseda Věcí veřejných Radek John serveru iDnes.cz.

Téměř šedesáti procentům Pražanů vadí korupce a kvalita hospodaření magistrátu. Agentura se v prosinci dotazovala 2412 respondentů.
Průzkum agentury Factum Invenio tento výsledek potvrdil, byl proveden mezi 508 dotazovanými v lednu, zohledňuje tedy i dopad kauzy Opencard.

"Dlouhodobou stagnaci preferencí vnímám jako velmi významnou. Chceme-li volby vyhrát, musíme začít s velmi aktivní politikou. To je pochopitelně úkol pro celou ODS," uvedl pražský primátor Pavel Bém. Pokles preferencí se podle něj datuje na přelom října a listopadu loňského roku. Pražský primátor ale zároveň zdůraznil, že všechny průzkumy veřejného mínění bere s rezervou.

Neoficiálně členové pražské ODS připouštějí, že pokles preferencí v Praze je velký problém, kterého se obávají. "Je to vztyčený prst. Kdysi se říkalo, že v Praze vyhraje volby i tenisová raketa (někdejšího šéfa ODS a nyní prezidenta Václava) Klause, ale to není pravda," řekl jeden z nich.

TOP09 dnes přišla o lídra v Karlovarském kraji. Roman Šmucler kvůli časové náročnosti kampaně rezignoval. Je ale připraven se voleb do poslanecké sněmovny zúčastnit na jiném místě kandidátky.

„Kdyby se mužům dostávalo manželek, jakých si zasluhují, měli by zatraceně těžký život.“ Oscar Wilde