Volby Home English

LN: Doběhne maratonec Špidla na Hrad?

27. 2. 2010 - ln



Letošní volby do Poslanecké sněmovny a Senátu rozhodnou, mimo jiné, o budoucím českém prezidentovi. Po konzervativním zakladateli ODS nás se vší pravděpodobností čeká zástupce z řad levice.

Jihočeští sociální demokraté schválili o víkendu kandidaturu bývalého evropského komisaře Vladimíra Špidly pro říjnové volby do Senátu na Českokrumlovsku. Po tom, co neměl Paroubek zájem vyobchodovat se zelenými jeho udržení v Evropské komisi, mu byla nabídnuta zajímavá cesta k návratu na politické výsluní. Veřejností nedoceněný Senát už vícekrát místo jako odkladiště pro vysloužilé politické osobnosti zafungoval jako trampolína jak pro nováčky, tak i pro matadory typu Pitharta. Vzpomeňme si na cestu Alexandra Vondry z pozice neukotveného solitéra do role jednoho z klíčových hybatelů v ODS. Mirka Topolánka vynesl Senát na post předsedy ODS a následně premiéra, Jiřího Čunka na post předsedy lidovců a místopředsedy vlády.

...celý text na webu IPD - Institutu práva a demokracie >>ZDE

............
Ad LN 26. 2.: Doběhne maratonec Špidla na Hrad?

Úvaha pana Milana J. Hamerského, že pokud Vladimír Špidla uspěje ve volbách do Senátu v říjnu 2010, stane se hlavním kandidátem na dobytí Pražského hradu v roce 2013, uvedená v jeho článku Doběhne maratonec Špidla na Hrad?, působila spíše komicky.
Neznám úmysly mně neznámého pana Hamerského, a nemohu proto vyloučit, že se pokouší trochu zakalit vodu v ČSSD. Jasné je, že rozvádět nyní, kdo bude za tři roky za ČSSD kandidovat na úřad prezidenta, a snažit se vytvořit předpokládaný střet mezi Špidlou a Paroubkem je jen trochu méně fantasmagorické, než že by se budoucím prezidentem mohl stát Miloš Zeman (což je s ohledem na jeho současnou taktiku prodloužené ruky ODS a všemi předvídanou prohru jeho, jak rád říkával, „pidistrany“ se „ziskem“ maximálně do dvou procent už úplně mimo realitu).
Základním problémem je ovšem něco zcela jiného. Klíčový politický a strategický význam mají pro celou zemi nepochybně volby do Poslanecké sněmovny. A základní otázkou je a bude, zda vítězem voleb bude ČSSD, či ODS. Jinými slovy, zda bude pověřen sestavením vlády Jiří Paroubek, či Mirek Topolánek. Od toho se odvíjí vše následující, včetně faktu, zda takto ustavená vláda bude schopna pružně, pragmaticky a neideologicky reagovat na současnou a zřejmě i ještě budoucí nelehkou sociálně ekonomickou, ale i morální situaci země.
Uspěje-li budoucí předseda vlády, pak bude nejpřirozenějším kandidátem na úřad prezidenta. A především na něm bude záležet, zda ji třeba neodmítne, tak jak to učinil Donald Tusk v Polsku, který se rozhodl (a logicky) dál vykonávat nejvlivnější funkci v zemi - předsedy vlády.
To, že je Vladimír Špidla vnímán příznivě některými segmenty středových voličů, je věc velmi dobrá a všichni mu držíme palce, aby se to projevilo i v senátních volbách. O budoucím kandidátovi na prezidenta ovšem rozhodne pečlivá strategická a taktická úvaha platící za tři roky, a nestane-li se nic nepředpokládaného, na její formulaci bude mít v ČSSD klíčový vliv právě Jiří Paroubek.
Jiří Vyvadil, poradce předsedy ČSSD

......

LN 3.3.2010, Petr Kolář
Bývalý neúspěšný politik Milan Hamerský si na stránkách LN zaspekuloval, že pokud se Vladimír Špidla stane senátorem, mohl by být v roce 2013 kandidátem ČSSD na prezidenta. Ačkoli zněla Hamerského úvaha jako čirá fantasmagorie (ostatně těmi je Hamerský proslulý), stál jeho text poradci šéfa socialistů Jiřímu Vyvadilovi za obsáhlou odpověď.
Špidlovi prý v senátních volbách budou „držet palce“, ale „uspěje-li budoucí předseda vlády, pak bude nejpřirozenějším kandidátem na úřad prezidenta“. A aby Vyvadil nikoho nenechal na pochybách, dodal, že na úvaze, kdo bude prezidentským kandidátem, „... bude mít v ČSSD klíčový vliv Jiří Paroubek“. Byla by jen škoda, kdyby do té doby nestihl vyhrát to hokejové mistrovství světa.