Volby Home English

ZLC = Zpravodaj liberálů a centristů v EP - září2005


ALDE - frakce liberálovů a demokratů/centristů v Evropském parlamentu
LiRA/LiberálovéČR - Liberální reformní strana
**********************************

(editor: M.Hamerský,překladatel: G.Vašíčková)
pro vytištění si můžete stáhnout ve formátu PDF -zde-
odkaz na původní zpravodaje -v angličtině-

OBSAH:
 • Lidská práva zůstávají nedělitelná i v boji proti terorismu
 • Členské státy budou samy rozhodovat o rizicích radiace pro zaměstnance
 • ALDE udává tón bezpečnému užívání internetu pro děti
 • Každé euro utracené za turistiku je přímou investicí
 • ALDE podporuje kandidaturu „Reportérů bez hranic“ na cenu Andreje Sacharova 2005
 • Regionální politika s městskou dimenzí
 • Nulová tolerance k dopravcům, kteří nesplňují bezpečnostní normy
 • Členka ALDE Emma Bonino povede pozorovací misi EU v Afghánistánu

  --- --- --- --- --- --- ---

  Lidská práva zůstávají nedělitelná i v boji proti terorismu

  Tento týden v Evropském parlamentu vedl Graham Watson z Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) debatu „Svoboda a bezpečnost“. Zamyslel se nad návrhy Evropské unie týkající se boje proti terorismu, přičemž vyjádřil své obavy, aby nebyly narušeny občanské svobody. Vyzval také členské státy, aby respektovaly své závazky. „V boji proti terorismu došlo k nepochybnému posílení evropské spolupráce, ale vlády by měly především zajistit, aby 24 stávajících protiteroristických opatření bylo efektivně využíváno ve všech členských státech. Kapacity Eurojustu a Europolu by mohly být plně využity a nad Europolem by měl mít dohled parlament,“ prohlásil.


  Členské státy budou samy rozhodovat o rizicích radiace pro zaměstnance – ALDE to pokládá za „vítězství zdravého rozumu“

  Evropští poslanci hlasovali ve druhém čtení o „Směrnici o minimálních zdravotních a bezpečnostních opatření, která se týkají vlivu optického záření na zaměstnance“. Byl to čtvrtý ze série návrhů týkající se rizik vlivu hmotných faktorů na pracovišti (hluk, chvění, elektromagnetismus a optické záření). ALDE souhlasila s původním záměrem návrhu, aby zaměstnavatelé zajistili ochranu svých zaměstnanců před umělými zdroji záření. Současně však odmítla posuny ve prospěch EU, která by stanovovala požadavky, kdy by zaměstnavatelé museli předem odhadnout nebezpečí pro přirozené zdroje optického záření (slunce), protože sluneční svit je v členských státech odlišný. Liz Lynne (Liberální demokraté, UK), mluvčí ALDE pro tuto otázku, uvítala výsledek hlasování, v kterém Evropský parlament podpořil kompromis, aby mohly členské státy rozhodovat o povinnostech zaměstnavatelů s uvážením rizik přirozeného záření. „Toto je vítězství zdravého rozumu, není záležitostí EU, zda mají pracující nosit šortky nebo si sundávat košile, když pracují venku. Nyní záleží na členských státech, jestli to nařídí zákonem, nebo ne. Je to praktický příklad týkající se principu subsidiarity. V první řadě si musíme stěžovat na Radu a Komisi, které do návrhu zahrnuly i přirozené záření,“ podotkla.


  ALDE udává tón bezpečnému užívání internetu pro děti

  Vytvoření „dětské“ domény, která by končila podobně jako strany „.com“ nebo „.org“, a tak umožnila bezpečný internet pro děti: to je hlavní myšlenka návrhu Marielle de Sarnez (UDF, Francie), jenž se týká ochrany menšin v dnešní informační společnosti. Nejnovější statistiky ukazují, že mladí Evropané tráví surfováním po internetu mnohem více času než sledováním televize. Pokud se pouze nabídne přístup k stránkám pro děti a mládež, rizikům se nezabrání. „Internetové servery by měly nabídnout jednoduchý software pro rodiče a možnost objednat si přístup k službám určených dětem. Ty by měly zahrnovat zařízení blokující násilné, rasistické a pornografické programy. Takový systém by byl spravován dodávající firmou na internetu,“ dodala Marielle de Sarnez.


  Každé euro utracené za turistiku je přímou investicí

  Evropský parlament odhlasoval zprávu o „Turistice a rozvoji“ navrženou členem ALDE Thierry Cornilletem (UDF, Francie), která zdůrazňuje význam cestovního ruchu pro ekonomiku rozvojových zemí. Představitelé VB žádají britské předsednictví o zrušení uzavřeného hlasování v Radě ministrů Britská delegace pod vedením liberálního demokrata Chrise Daviese požádala britskou vládu, aby využila předsednictví v EU a navrhla reformu, která by umožnila veřejné zasedání Rady ministrů při projednávání nové evropské legislativy. Iniciativa poprvé spojila různé politické skupiny.


  ALDE podporuje kandidaturu „Reportérů bez hranic“ na cenu Andreje Sacharova 2005

  Evropský parlament udílí od roku 1988 výroční cenu Andreje Sacharova za svobodu myšlení, kterou vyznamenává jednotlivce a skupiny za podporu lidských práv a základních svobod a za boj proti útlaku a bezpráví. Tento rok vzdává ALDE hold žurnalistické práci a iniciativou Jeana Marie Cavada (UDF, Francie) podporuje kandidaturu „Reportérů bez hranic“ na Sacharovovu cenu 2005.


  Regionální politika s městskou dimenzí

  U příležitosti příprav setkání evropských ministrů k tématu městského a regionálního plánování si sdělili své názory předseda „Urban & Housing intergroup“ Jean Marie Beaupuy (UDF, Francie) a britský vicepremiér John Prescott. Setkání se uskuteční 6.-7. prosince v Bristolu. „ Městská dimenze jistě není novým nápadem,“ prohlásil Beaupuy ve Štrasburku, „ale je na čase stanovit agendu a zavést opravdovou společnou městskou politiku. Jedna věc je totiž jasná: bez měst Lisabonských cílů nedosáhneme,“ dodal.


  Nulová tolerance k dopravcům, kteří nesplňují bezpečnostní normy

  Po sérii vážných leteckých havárií z minulých týdnů uspořádal parlament debatu s Jacquesem Barrotem, komisařem pro dopravu. Předseda parlamentní komise pro dopravu, Paolo Costa (Margherita, Itálie), požaduje celounijní černou listinu dopravců, kteří nesplňují mezinárodní bezpečnostní letecké standardy. Takoví dopravci nesmí být vůbec tolerováni. „Tito dopravci musí být zveřejněni, protože představují ostudu pro celé společenství,“ řekl na setkání před plenárním zasedáním. Příležitost k předložení takových zákonů bude ihned, jak parlament prověří směrnici navrženou Evropskou komisí, která se zabývá poskytováním informací o dopravci cestujícím.


  Členka ALDE Emma Bonino povede pozorovací misi EU v Afghánistánu

  Evropská poslankyně Emma Bonino (Radikální strana – Lista Emma Bonino, Itálie) odletěla do Afghánistánu, aby připravila parlamentní volby, které se konají 18. září. Je velitelkou Mise EU pozorující volby v Afghánistánu. Mise vypracuje analýzu volebního procesu a posílí důvěru voličů k svobodné účasti na volbách. „ Evropská unie pokládá tyto volby za zásadní fázi při zřizování funkčního institucionálního systému, který je založen na vládě práva v Afghánistánu,“ prohlásila E. Bonino před odjezdem.
 • Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
  Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
  Objednat