Volby Home English

Hamerský míří tam, kam mu velí ambice (kráceno)

31. 1. 2002 - mf DNES JM

Ambiciózní, nekompromisní, konfliktní a sebejistý. To jsou nejčastější přívlastky, které se objevují ve slovech politiků i nepolitiků, když hovoří o Milanu Hamerském.

Kdo to je? Osmadvacetiletý politolog a student práv, který se necelých šest měsíců před parlamentními volbami rozhodl založit novou stranu. Chce totiž podle svých slov napravit jméno pravicových politických stran, ale jak sám říká, v ODA, jejímž členem byl do 15. ledna letošního roku, to jednoduše nešlo. "V ODA to nemělo smysl, je to spolek spících panen. Jakákoliv aktivita, kterou jsem tam dělal, vyzněla naprázdno. Navíc Čtyřkoalice, ve které vládne silnou rukou KDU-ČSL, tíhne ke spolupráci se sociální demokracií, což by ODA neměla připustit, ale mlčí k tomu," říká Hamerský.

Do jaké míry jeho postoj odráží fakt, že jej již dvakrát nejvyšší představitelé ODA odstavili z předních míst na kandidátce do loňských komunálních a letošních parlamentních voleb, zůstává otázkou. Hamerský se volbou ostatních členů ODA na jihu Moravy dostal až na lídra kandidátky, vedení strany však tento názor členské základny neakceptovalo a posunulo jej na nevolitelné místo. Sám student tvrdí, že to je kvůli taktizování lidovců ve Čtyřkoalici, pro něž je nepřijatelný jeho názor na dekriminalizaci užívání lehkých drog. "Mám v tomto směru velmi liberální názory, a to se jim nelíbilo," míní Hamerský.

Hamerského bývalý stranický kolega (přesunutý na jeho místo) Jaroslav Dytrych je však jiného názoru. "Pro mnoho lidí není Hamerský přijatelný především pro svoji politickou nevyzrálost. Jednoduše řečeno, není to člověk politické diplomacie. Je ochoten vymyslet jakékoliv razantní prohlášení, prosazuje ho však za každou cenu bez ohledu na ostatní názory," řekl Dytrych.

Jan Holík, místostarosta Brna-Řečkovic, s nímž dlouhou dobu pracoval Hamerský jako místostarosta 16 tisícové městské části, je však přesvědčen, že na to, aby vedl novou stranu, Hamerský má. "Milan Hamerský je cílevědomý mladý člověk, který ví, co chce, a chce toho dosáhnout. Hodnotím na něm jeho jasné a neskrývané rozhodnutí pro práci v politice. K tomuto cíli směřuje svoje vzdělání a všechny další činnosti. Tak, jak jej znám, jsem přesvědčen, že chce dělat politiku jako službu lidem, pro změnu vývoje naší společnosti k dobrým a osvědčeným hodnotám, které z jejího života mizejí," tvrdí Holík.

Řada z těch, kteří Hamerského znají a vědí, kolik má aktivit, však říkají, že pokud nebude dělat pouze jednu věc, nebude ji moci dělat pořádně. Milan Hamerský se totiž neangažuje pouze ve formování nové politické strany, ale například je předsedou oblastního sdružení Mladých konzervativců v Brně, kteří pořádají nejrůznější diskusní akce, a vydává časopis Res publica.

Hamerský se angažuje i při veřejných debatách. Prosazoval se například velmi často a aktivně v diskusním pořadu Na hraně z produkce České televize. Podle Lucie Vopálenské, která je jeho moderátorkou, nedělá Hamerskému problém se prosadit. "Dá se o něm říci, že je neústupný, sebejistý, hyperaktivní diskutér," prohlásila Vopálenská.

Autor: ANDREA PAVELKOVÁ