Volby Home English

Cíl bezejmenných: sedm procent voličů (kráceno)

31. 1. 2002 - mf DNES JM

Převážně prvovoliče, vysokoškolské studenty a sympatizanty nestraníků v politice hodlá oslovit nová politická strana, kterou její zakladatelé chtějí představit v sobotu v Praze.

"Naším cílem je oslovit ty, kteří jsou nespokojeni se současnou pravicovou politikou a nabídnout alternativu všem, kterým nevyhovuje ani současná napjatá situace ve Čtyřkoalici," uvedl člen přípravného výboru Milan Hamerský, který podle svých slov aspiruje na předsednický post.

Podle Hamerského půjde strana, která zatím není zaregistrována, již do letošních parlamentních voleb. Nemá sice mnoho peněz na předvolební kampaň, Hamerský je však přesvědčen, že její členové mají šanci dostat se do nejvyšší politiky. "Nechceme vyhrát volby, ale dostat se do Poslanecké sněmovny. Budeme přitom podporovat případnou vládu ODS a Čtyřkoalice," vysvětlil Hamerský. A co tedy konkrétně hodlá nový politický subjekt, který si pracovně říká Liberální strana, nabídnout?

"Základní pilíře našeho připravovaného programu se dají shrnout do čtyř slov: svoboda a rozum, právo a tolerance. Konkrétně pak jako první krok uděláme to, že pana prezidenta požádáme, aby udělil milost lidem, kteří jsou stíháni za politické trestné činy," prohlásil Hamerský. "Politickými trestnými činy myslím ty, za které byli odsouzeni lidé s určitým názorem. Podle mě nelze trestat například vydavatele Mein Kampfu za to, že vydal knihu, anebo komunistického redaktora za to, že napsal svůj názor." V připravovaném programu strany se podle Hamerského objeví požadavek otevření vysokých škol všem zájemcům, zrušení přijímacích zkoušek a zavedení placení školného. Dále bude chtít strana prosadit zrušení regulace nájemného, rovnou daň, privatizaci všech státních podniků a prodej vysílacích licencí jak pro televize, tak pro rádia. "Chceme využít zkušeností našich západních sousedů, jako je například Holandsko, a prosadit legalizaci prostituce a některých měkkých drog. Nevidím jediný důvod, proč by měli na alkoholu závislí padesátníci rozhodovat o tom, že mladý člověk, u něhož najdou deset marihuanových cigaret, půjde do vězení," podotkl Hamerský.

Program strany stejně jako její stanovy chce upřesnit přípravný výbor v okamžiku, kdy bude mít registraci, k níž potřebuje podle zákona sesbírat tisíc podpisů. Přestože nemá ani členskou základnu, je Hamerský přesvědčen, že získá výrazné osobnosti, které voliče osloví. "Máme zatím lidi v sedmi krajích, sháníme však další. Do voleb půjdeme klidně s padesáti kandidáty. Musí to však být osobnosti, které rozumí ekonomice a politice. Sázíme přitom i na lidi z komunální politiky a třeba i na nestraníky," dodal Hamerský. A jaká je šance, že se do parlamentu skutečně dostanou?

Hamerský je přesvědčen, že může získat hlasy až od sedmi procent voličů. Tento názor však nezastávají členové ostatních politických stran. Jan Holík z KDU-ČSL v Brně, místostarosta městské části Brno-Řečkovice, je přesvědčen, že nová strana rozhodně nezíská sedm procent hlasů. "Není to politický subjekt, který by lidé znali, sedm procent se mi zdá přemrštěné číslo," řekl Holík. Hamerský je však přesvědčen, že voliče může získat i netradiční kampaní. "Rozhodně nebudeme vydávat velké billboardy. Chceme zkusit voliče oslovit happeningy," míní Hamerský. Co však bude se stranou, pokud ve volbách skutečně neuspěje? "Pokud získáme méně než jedno a půl procento hlasů, její existenci bychom dál neprodlužovali," tvrdí Hamerský.

Autor: ANDREA PAVELKOVÁ