Volby Home English

Nová pravicová strana LIRA chce kandidovat ve všech krajích

5. 2. 2002 - ČTK - České Budějovice

Zatím neregistrovaná Liberální reformní strana (LIRA) chce do dvou týdnů splnit podmínky k registraci a svolat ustavující sjezd. V březnu pak ve všech krajích zveřejní kandidátky do sněmovních voleb. Novinářům to řekl člen přípravného výboru strany Milan Hamerský.

"Nepostavíme plné kandidátky, ale předpokládáme že kolem 15 osobností na nich bude ve všech krajích. Více než polovina našich kandidátů včetně jedniček přitom budou nestraníci. Chceme oslovit zhruba deset procent liberálně smýšlejících voličů ve věku 18 až 45 let. Jde nám o lidi mladé spíše myšlením než věkem," uvedl Hamerský.

Vznikající strana podle něj věří, že její volební kampaň transparentně podpoří podnikatelé a další subjekty, s určitými vklady z vlastních prostředků počítají i její členové. "Nepředpokládáme, že by náklady na naši volební kampaň překročily osm miliónů korun, což je minimální výše státního příspěvku za voličské hlasy," poznamenal Hamerský.

Liberálně reformní strana podle něj neusiluje o to být ve vládě. Odmítá sbližování pravicových stran s ČSSD a nepodpoří žádnou formu vlády závislé na sociálních demokratech či komunistech. LIRA mimo jiné počítá s radikální reformou veřejné správy, snížením státních výdajů, důslednou privatizací všech státních podniků i většiny veřejnoprávních institucí.

Letošních sněmovních voleb se zúčastní řada nových politických subjektů. V boji o voliče se kromě strany LIRA poprvé utkají například Cesta změny, Hnutí Lidové Akce a Svobody (HLAS) a strana někdejší studentské aktivistky Moniky Pajerové Naděje.

Autor: Jaroslav Fišer jpt