Volby Home English

Ministrany lákají i divokými nápady

25. 2. 2002 - Právo

* Šéf České strany národně sociální Jan Šula slibuje postavit v Jihomoravském kraji rozhlednu. "Lidé by se kromě řešení vážných věcí měli také bavit. V ČR stávalo mnoho rozhleden, ale většina zanikla." Potřebný milión by zaplatil sám s přáteli.

* Hnutí lidové akce a svobody Hlas, podporující ve volbách SŽJ, chce změnit způsob odměňování ústavních činitelů tak, aby pobírali peníze podle splněných úkolů. Navrhuje také zakázat starší vozidla, zejména "škodovky řady 105 až 120".

* Strana za životní jistoty slibuje práci pro každého. Na internetových stránkách uvádí, že je pro prosazování oprávněných nároků rodin zvyšováním sociálních dávek; je nutno hledat cesty, jak zaměstnat každého, kdo chce a je schopen pracovat.

* Liberální reformní strana (LiRA) chce zrušit dotace soukromým subjektům včetně politických stran. Navrhuje také privatizaci obou veřejnoprávních televizních kanálů, ČTK a Radiožurnálu, stanice Praha a Českého rozhlasu 6 Svobodná Evropa. Strana chce prosadit "okamžitou profesionalizaci" armády a zavést čestnou funkci senátora.

* Cesta změny na sebe upozorňuje požadavkem na vstup do EU bez referenda, "aby jedna generace nemohla rozhodnout budoucnost ČR na úkor následujících". CZ má v úmyslu spojit zdravotní a nemocenské pojištění a "snížit tak neúnosně dlouhou nemocnost ze současných průměrných 28 dnů na dobu obvyklou v zemích EU (8 dnů)".

* Strana Naděje odmítá zařazování mezi pravici či levici. Chce, aby "odborníci a uznávané osobnosti" mohli běžně vykonávat veřejné a vládní funkce i bez členství v politické straně.

* ODA se zasadí o "vstřícný přístup orgánů veřejné správy při poskytování informací občanovi". Aliance žádá státní maturity. Míní snížit průměrnou cenu bydlení uvolněním trhu s byty a odstranit regulace nájemného.

* Česká pravice: Chce uzákonit právo občanů na ochranu domovní svobody, majetku a rodiny, až po právo usmrtit. "Kdo svévolně bere život nebo vydírá pohrůžkou zabití rukojmích, nemá právo žít."

* Strana venkova usiluje o zvýšení životní úrovně venkova, vytvoření regionální samosprávy a zavedení institutu regionálního referenda. Podle dostupných informací má asi 2000 členů.