Volby Home English

Kauza Michal Zítko

26. 2. 2002 - LiRA

Otevřený dopis prezidentu republiky ke kauze Michal Zítko

fakta – 25.2.2002 Městský soud v Praze dnes v odvolacím řízení potvrdil podmíněný trest pro vydavatele Hitlerovy knihy Mein Kampf Michala Zítka. Za vydání Hitlerovy knihy soud Zítka uznal vinným z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů a potrestal ho podmíněným tříletým trestem vězení s odkladem na zkušební dobu pěti let. Zároveň mu uložil pokutu dva milióny korun.

Otevřený dopis LiRA a Institutu K. H. Borovského

Václav Havel
prezident České republiky

Milan Hamerský
za Přípravný výbor Liberální reformní strany
za Institut Karla Havlíčka Borovského

V Brně 26.2.2002

Vážený pane prezidente,

obracíme se na vás s žádostí, abyste využil svého práva (ústava čl. 62, písmeno g) a udělil milost odsouzenému Michalu Zítkovi.

Ten byl 25.2.2002 shledán vinným v odvolacím řízení u Městské soudu v Praze. Jeho proviněním je vydání a prodej historického dokumentu Mein kampf.

Vážený pane prezidente,

věříme, že vám jako v minulosti „zakazovanému“ autorovi nemusíme obsáhle argumentovat ve prospěch svobody slova. Jsem přesvědčení, že vydání zmíněné knihy není pro společnost nebezpečné, ale právě naopak je vítaným zpřístupněním jednoho z důležitých pramenů naší, evropské i světové novodobé historie. Znalost tohoto dokumentu nejen mezi úzkou odbornou veřejností, považujeme za přínos v nekončící demokratické diskuzi.

V úctě

Mgr. Milan Hamerský

za Přípravný výbor Liberální reformní strany – LiRA
za Institut Karla Havlíčka Borovského