Volby Home English

Prohlášení k volbám do PSP, Senátu, komunálním

20. 6. 2002 - LiRA

ad1) Volby do Poslanecké sněmovny

LiRA blahopřeje ČSSD k vítězství. Volební výsledek ODS a především Koalice prokázal neúspěšnost bezpáteřné politiky těchto proklamativně pravicových (pravostředových) uskupení.
Pravicová a liberální politika neprohrála, prohrály konkrétní politické strany, které ji velmi špatně a nedůvěryhodně prezentují.
Nečitelnost a nedůvěryhodnost Koalice ochotné pro účast ve vládě podpořit i tak hanebný projekt jako nákup gripenů, ocenili voliči po právu propadem.
Jsme zklamáni z rezignaci ODS na liberální program a jeho nahrazení semknutím se za vůdcem. Neděláme si velké iluze, že V.K. pochopí, že nastal čas k odchodu. LiRA přeje ODS, aby našla sílu poděkovat "otci zakladateli".
Propad malých stran nás mrzí. LiRA připomíná, že iniciovala jednání o předvolební spolupráci Cesty změny, LiRA, Naděje a ODA, které vinou jejich vedení dopadlo neúspěšně.
LiRA vidí dvě základní možnosti dalšího vývoje na pravici:
a) utvoření volnějšího uskupení menších stran - CZ, ČSNS, LiRA, Naděje, ODA, SOS, SZ, Volba pro město a další
b) otevření se parlamentních stran, především ODS a KDU-ČSL
LiRA je otevřena různým řešením.

ad 2) Volby do Senátu

LiRA již představila svého prvního kandidáta, Jiřího Zlatušku, rektora Masarykovy univerzity Brno. LiRA bude usilovat o co nejširší podporu pro tuto výraznou osobnost (oficiálně již podpořila CZ - Cesta změny).
Vedeme jednání s několika osobnostmi českého veřejného života o jejich možné kandidatuře do Senátu na kandidátce LiRA.
Nevylučujeme podporu LiRA i pro kandidáty dalších (parlamentních) pravicových stran.

ad 3) Komunální volby

LiRA opakuje svoji připravenost spolupracovat s pravicovými a středovými politickými stranami při komunálních volbách. Změna zákona o volbách do obcí a měst zavádějící hranici 5%, nutí menší strany ke spolupráci. Tento tlak považujeme za prospěšný.