Volby Home English

Pravici porazil Cyril Svoboda

20. 7. 2002 - Milan J. Hamerský, předseda LiRA

Jiný úhel pohledu na výsledek voleb.

Mnoha týdenní povolební diskuze nad neúspěchem české pravice opomíjí hlavního strůjce a důvody této porážky. Není jím pan profesor, rozhádanost české pravice, chyby v kampani ODS a Koalice ani socialistické založení většiny národa. Tím kdo zabránil vzniku pravicové vlády je Cyril Svoboda.

Po úspěchu v senátních a krajských volbách na podzim roku 2000 se vedení 4Koalice rozhodlo učinit další integrační kroky. V lednu 2001 vybírala 4Koalice svého lídra. KDU nabídla Jaroslava Kopřivu, ODA Michaela Žantovského. Kandidát Unie Svobody Karel Kühnl byl jasným favoritem. Na jednání o lídrovi došlo k nechutných osobním útokům lidovců na rodiče Karla Kühnla. Unie svobody kontrovala překvapivým návrhem, aby se lídrem 4Koalice stal populární Cyril Svoboda.

Krátce po volbě lídra stál před 4Koalicí další nesnadný úkol sestavit stínovou vládu. Cyril Svoboda zkusil svojí sílu a pokusil se protlačit tým, který neměl podporu ve vedení stran 4Koalice a především v jeho mateřské KDU. Jednání vyústilo v konflikt po němž odstoupili z vedení 4Koalice Cyril Svoboda a Hana Marvanová. Lídrem byl na podruhé zvolen Karel Kühnl. Veřejnost potrestala 4Koalici v následujích měsících výrazným poklesem přízně.

Krátce na to následovaly sjezdy 3 stran 4Koalice. Klíčovým byl sjezd KDU, kde Cyril Svoboda nečekaně porazil Jana Kasala. Hlasy 13 z 317 delegátů rozhodly o budoucí prohře české pravice. Cyril Svoboda triumfoval, vrátil se od vedení KDU a 4Koalice. Na podzim 2001 uzavřel důvěrnou osobní dohodu s Vladimírem Špidlou o budoucí vládě ČSSD a KDU (Koalice). K úspěchu bylo potřeba splnit dva základní předpoklady.

Za prvé změnit 4Koalici na 2Koalici pod dominací KDU a oslabit pravicovou část 4Koalice. Na nátlak Svobody byla DEU vtlačena do US. ODA přes nátlak podobnou "přátelskou nabídku" odmítla. Vyhozením ODA se KDU podařilo oslabit i pozici US a téměř izolovat Hanu Marvanovou ve vedení unie.

Druhým předpokladem úspěchu tandemu Špidla-Svoboda bylo zabránění volebnímu vítězství ODS. Začátek kampaně nevypadal nejlépe, když ODS několik měsíců těsně vedla před ČSSD a Koalice ztratila pravicové voliče. Nejen v reakci na mediální spolupráci ODS a KSČM začali Špidla a Svoboda vystupovat tvrdě proti ODS. Pravděpodobně jen Hana Marvanová zabránila úplnému zaměření předvolební kampaně "zbytkové" Koalice proti ODS.

Co by kdyby? Pokud by Jan Kasal získal na sjezdu KDU navíc aspoň 12 hlasů a stal by se předsedou KDU. Prvním místopředsedou by byl Jaroslav Kopřiva. Cyril Svoboda by pravděpodobně zůstal ve vedení, ale s velmi slabým vlivem. Ve vedení KDU i 4Koalice by seděli převážně zastánci pravicové vlády. 4Koalice by se nerozpadla a volební výsledek by se pravděpodobně podobal volbám do krajů. ODS a 4Koalice by byly schopny vytvořit vládu, tak jako to úspěšně uskutečnili v mnoha krajích a poslat socialisty tam kam patří, do opozice.

Delegáti sjezdu KDU rozhodli o prohře pravice. Cyril svoji osobní hru vyhrál a to na celé čáře. Počkejme si co Svoboda udělá v budoucnu pro naplnění svých premiérských ambicí.