Volby Home English

Tošenovský splnil roli volebního lídra, může jít

9. 11. 2002 - Milan J. Hamerský, předseda LiRA

Velkým překvapením posledních dní je odstoupení Evžena Tošenovského z kandidatury na předsedu ODS. Mnozí budou rozebírat domnělé či skutečné příčiny jeho rozhodnutí. Neměli bychom zapomenout na konkrétní politické dopady jeho kroků.

Po volbách do Poslanecké sněmovny se ODS dostala pod velký tlak médií, nastal "hon" na Klause. Preference ODS klesaly a všichni čekali co přesvědčí V.Klause, aby konečně vzdal obhajování předsednictví ODS. Nikdo neměl odvahu přihlásit se do boje o funkci předsedy ODS. Neúprosně se blížily komunální a senátní volby a sílilo riziko, že média i příznivci pravice je vezmou jako referendum o budoucnosti Václava Klause v čele ODS. To by pro členy ODS nejen na radnicích a v Senátu byla pohroma. I mnozí její věrní příznivci by volili protestně proti Klausovi. Moravskoslezký hejtman zvrátil tuto hrozbu svým veřejným přijetím kandidatury.

Evžen Tošenovský jako mediálně velmi pozitivně vnímaná osoba, učinil ODS volitelnou nejen pro stálé příznivce ODS, ale i pro její zklamané voliče či příznivce krizí zmítané US-DEU. ODS mohla svoji kampaň "odideologizovat" a "odklausovat". Celostátním médiím kritickým k ODS nedopřála tolik postrádané ústřední téma podzimních voleb.

Komunální volby jsou příliš specifické, proto se podívejme jen na II. kolo senátních voleb (zisky úspěšných kandidátů ODS): Olomouc 50,26%, Ostrava 51,45%, Česká Lípa 52,37%, Louny 54,71%, Příbram 55,67%, Praha 5 56,20%, Praha 9 56,62%, Frýdek-Místek 56,77%, Trutnov 57,05%. Není třeba velké fantazie k úvaze, že ODS místo vítězství ve volbách do Senátu mohla vyjít úplně naprázdno.

Mimořádný volební úspěch ODS v senátních a komunálních volbách je nutné přičíst z velké míry "neoficiálnímu volebnímu lídrovi" Evženu Tošenovskému, který fanouškům Klause nevadil, jeho mírným kritikům i silným odpůrcům dal naději, přitáhl nové voliče z řad US-DEU, ODA. Svoji úlohu splnil a může jít.

Po volební mobilisaci v roce 1998 se ODS povedl další mimořádný volební trik.