Volby Home English

Volba prezidenta, spolupráce liberálních stran

1. 3. 2003 - Tisková zpráva LiRA

Tiskové prohlášení LiRA - Liberální reformní strany
1)volba prezidenta
2)konec levostředé vlády
3)spolupráce liberálních stran

ad 1)
LiRA bere na vědomí páteční rozhodnutí Parlamentu ČR, kterým byl Václav Klaus zvolen druhým prezidentem České republiky, a blahopřeje mu.
LiRA se obává neveřejných závazků, které na sebe přijal nový prezident, aby získal hlasy komunistů, části sociálních demokratů a např. Vladimíra Železného.
Páteční volba opět potvrdila schopnost Václava Klause "hrát do posledního míčku" a uspět i v nelehkých situacích. Nic to však nemění na Klausem 1000x prokázaných minimálních předpokladech pro kvalitních výkon funkce prezidenta.
Páteční volba znovu ukázala zapouzdřenost ODS, která je na jedné straně schopná odstavit ze svého čela osobu poškozující její šance na volební vítězství, ale už není schopná nadřadit zájem České republiky nad hlas početného fanklubu bývalého předsedy. To, že je tato strategie úspěšná, jen posílí politiku parního válce a vnitřního utužení ODS do monolitu.

ad 2)
Páteční volba naznačila vznik 109 (115) vládní koalice ODS, KSČM(b), části ČSSD a možná několika solitérů z KDU-ČSL a US.
LiRA vyzývá KDU-ČSL a především US-DEU, aby ukončily svoji nedůstojnou účast ve Špidlově vládě.

ad 3)
LiRA je připravena budovat s blízkými politickými subjekty liberální alternativu k politice sociálních, občanských i křesťanských demokratům.
Vyzýváme US-DEU, ED, ODA, CZ, SNK a VPM k jednáním, která povedou k vytvoření liberálního subjektu schopného společného postupu ve volbách v roce 2004 - Evropský parlament, kraje, Senát, případně k předčasným volbám do Poslanecké sněmovny.
Základ pro tuto spolupráce vidíme vytvořením liberálních klubů
a)v Senátu (zástupci US, ODA, SNK, CZ a LiRA)
b)v zastupitelstvu města Prahy (zástupci US, ED, ODA, CZ a SNK).