Volby Home English

LiRA: Otevřená výzva prezidentovi a budoucí soudkyni Ústavního soudu (ÚS)

22. 8. 2003 - Brno, prohlášení LiRA

LiRA vyzývá prezidenta republiky, aby co nejdříve jmenoval D.Lastoveckou soudkyní ÚS a vyhlásil doplňovací senátní volby pro obvody Brno a Strakonice (na místo P.Rychetského).

LiRA vyzývá D.Lastoveckou, aby se vzhledem k tomu, že ji Senát již 6. srpna 2003 potvrdil do funkce soudkyně ÚS, co nejdříve vzdala mandátu senátorky a neblokovala tak proceduru vyhlášení doplňovacích voleb ve "svém" bývalém obvodu.

LiRA je přesvědčena, že neustálé odkládání uvolnění (zániku) senátního mandátu v senátním obvodě č.58 (Brno-město) by při některých právních výkladech zákona o volbách do Senátu mohlo vést až k nekonání doplňovacích voleb do Senátu v obvodě č.58 v roce 2003. Nastala by tak situace omezení jednoho ze základních politických prav občana České republiky, být zastupován svým senátorem, a to po dobu více než 14 měsíců. Tato situace by se dotkla 114.621 obyvatel žijících v obvodu č.58 (městské části: Bohunice, Chrlice, Černovice, Brno-jih, Líšeň, Maloměřice a Obřany, Slatina, Tuřany, Vinohrady, Židenice).

LiRA chce věřit, že prezident i budoucí soudkyně ÚS nadřadí zájem občanů a jejich politická práva nad nezájem "své mateřské" ODS na konání doplňovacích voleb v Brně.

LiRA nepopírá, že disponuje kvalitní osobností (arch. Jiřím Löwem) připravenou utkat se ve volbách o možnost v Senátu zastupovat obyvatele Brna z obvodu č.58.