Volby Home English

ELF v médiích

19. 12. 2003 - Právo, Rovnost, Frekvence 1, Anopress, iDNES

Právo: Moserová možná za malé strany

PRAHA - Evropské liberální fórum (ELF) hodlá podle informací Práva postavit svou kandidátku do Evropského parlamentu v čele se senátorkou Jaroslavou Moserovou (ODA), které končí za rok volební mandát. Moserová, která letos šla do souboje o Hrad, ke své možné kandidatuře do EP pro Právo pouze uvedla, že jejím jediným velkým přáním je, aby se "integrace liberálů skutečně vydařila". Zároveň míní, že má předpoklady zasednout do evropského křesla.

Na dalších místech by se měli objevit nakladatel Martin J. Stránský a bývalý unionistický poslanec Petr Matějů. Liberálové tím chtějí vyburcovat Evropské demokraty a US-DEU, aby znovu zvážili možnost sestavit jednu společnou kandidátku a netříštili síly. Jejich snahou je posílit Evropskou liberální frakci ve Štrasburku. ELF sdružující Cestu změny (CZ), ODA a Liberální reformní stranu (LiRA) to oznámilo včera na tiskové konferenci.

"Je to stále otevřené, jednáme a nabídky se nezříkáme," reagoval na dotaz Práva šéf unie a vicepremiér Petr Mareš. Oficiálním lídrem do EP potvrdili nedávno unionisté senátorku Helenu Rögnerovou (Klub Nezávislí).

Rozhořčením nad včerejší výzvou ELF se včera netajil šéf ED Jan Kasl. "Takhle se politika nedělá. Ztrácejí smysl pro realitu, když nás předem neinformují," řekl Právu. "Máme lídra Josefa Zielence a nemíníme nic měnit," dodal.

Perspektivu EFL, které má zastoupení v Senátu pouze Moserovou a Jiřím Zlatuškou (LiRA), vidí šéf CZ Jiří Lobkowicz v přeměně v politickou stranu. "V roce 2006 musíme být jednou velkou stranou, která má šance 20 procent ve volbách. To musí být náš cíl," prohlásil.

Rovnost: Malé strany budou více spolupracovat

Brno - Malé pravicové strany budou v příštím roce pravděpodobně více spolupracovat. Tři liberálně smýšlející subjekty - Cesta změny, ODA a Liberální reformní strana (LiRA) - již za tímto účelem vytvořily takzvané Evropské liberální fórum a ke spolupráci vyzývají i další strany. Podle Milana Hamerského, předsedy LiRA a šéfa brněnského institutu K. H. Borovského, chtějí jít liberální strany společně do voleb do Evropského parlamentu a budou koordinovat svůj postup i v senátních a krajských volbách.

"Sbližuje nás to, že se hlásíme k liberální frakci v Evropském parlamentu, a ta u nás zatím nemá odpovídajícího partnera," vysvětlil Hamerský. Liberální fórum chce do evropských voleb vyslat zkušené osobnosti. Uvažuje se prý například o senátorce Jaroslavě Moserové, bývalém místopředsedovi US-DEU Petru Matějů nebo někdejším šéfovi ODA Janu Kalvodovi. Podle Hamerského liberálové také ještě nevzdali jednání o společné kandidátce s Evropskými demokraty, kteří chtějí uspět s lídrem Josefem Zielencem, a s US-DEU. "Domluva je však dost složitá,"říká Hamerský.

Předvolební průzkumy nedávají příliš mnoho šancí žádnému ze zmíněných pravicových subjektů. Spolupráce malých stran by volbami do Evropského parlamentu neměla skončit. V Jihomoravském kraji chtějí vytvořit společnou kandidátku i pro volby krajské. Na té by se prý mohli objevit například urbanista a krajský zastupitel Jiří Löw nebo kastelán Jaroslav Dytrych.

Strany také doufají, že se jim do příštích poslaneckých voleb v roce 2006 podaří vytvořit sjednocený subjekt. Například nynější předseda Cesty změny Jiří Lobkowicz doufá, že v té době už by společná liberální strana mohla získat dokonce i patnáct procent hlasů.

Frekvence 1: Politici zakládají novou podobu čtyřkoalice

Politici zakládají novou podobu čtyřkoalice. Strany Cesta změny, ODA aLiberální reformní strana zakládají společnou iniciativu, jejíž kandidáty budeme moci volit do Evropského parlamentu a o dva roky později taky ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Anopress: Liberálové se nedohodli

Stranická uskupení Cesta změny, ODA a LiRA vyzvala US-DEU a Evropské demokraty, aby vytvořily společnou liberální kandidátku pro volby do Evropského parlamentu. Předseda ED Jan Kasl označil veřejnou formu výzvy za nátlak. Nevyloučil, podobně jako šéf US-DEU Petr Mareš, další jednání. Zatím však ED i US-DEU počítají s vlastními kandidátkami.

iDNES: Malé strany lepí pravicovou koalici

Čeští voliči se mohou při volbách do Evropského parlamentu těšit na novu obdobu zaniklé Čtyřkoalice. Liberální neparlamentní strany Cesta změny, ODA a Liberální reformní strana založily společnou iniciativu, která má směřovat k integraci těchto politických subjektů. V roce 2006 chtějí společně získat ve volbách do Poslanecké sněmovny nejméně 15 procent hlasů. Podle preferencí zatím nemají šanci překročit potřebnou pětiprocentní hranici. Zda se tento záměr povede, ukážou podle šéfa Cesty změny Jiřího Lobkowicze volby do Evropského parlamentu příští rok.

Fórum chce i evropské demokraty a US-DEU
Kandidátku zatím takzvané Evropské liberální fórum složenou nemá. Lobkowicz na tiskové konferenci uvedl, že zástupci fóra ještě jednají o možné volební spolupráci s Evropskými demokraty a Unií svobody-DEU. Tyto strany ale už před časem integraci s dalšími politickými subjekty zamítly a své kandidátky již mají. Na rozdíl od fóra se chtějí v EP zapojit do práce klubu lidovců, nikoli liberálů, jak si přeje Lobkowicz. Zástupci malých pravicových stran jsou si podle Lobkowicze vědomi toho, že postavení další liberální kandidátky by tříštilo hlasy pravicových voličů.

Jako Čtyřkoalice nedopadneme
Lídři všech tří stran tvrdí, že budou pouze úžeji spolupracovat a otevírat dosud malý prostor pro prosazování liberálních idejí v české politice. Lobkowicz si ale přeje, aby se do sněmovních voleb jejich strany spojily. Chtějí se přitom podle předsedkyně ODA Jiřiny Novákové vyvarovat chyb, které provázely snahu o integraci Unie svobody, Demokratické unie, ODA a KDU-ČSL v někdejší Čtyřkoalici.