Volby Home English

B. Dvořák do čela NKÚ

27. 1. 2004 - LiRA

zpráva LiRA, zprávy ČTK

27.1.2004 si poslanci US-DEU "osvojili" návrh LiRA!

LiRA považuje NKÚ za úctyhodnou instituci, která se oprávněně těší dobré pověsti. Má-li být tato pověst zachována, je třeba ukončit stav nervozity v očekávání změn v jeho vedení a zvolit kvalitní osobu do jeho čela.

Bohdan Dvořák je pro nás vhodnou osobou s předpoklady pro výkon této náročné funkce. Jsme přesvědčeni, že by byl důstojným nástupcem zesnulého předsedy Voleníka.

LiRA oslovila svoje partnery z ELF* (CZ, LiRA, ODA), US-DEU a VPM. Jsme rádi že CZ, ODA a VPM se k návrhu přidaly.

Děkujeme poslancům, že z dosavadních kandidátů žádného nezvolili. Vyzýváme poslance nesocialistických stran, aby si náš návrh „osvojili“ a navrhli Bohdana Dvořáka do čela NKÚ.

za správnost zodpovídá
Mgr. Milan Hamerský
předseda LiRA
*********************

Mgr. Bohdan Dvořák * 1949
Absolvent právnické fakulty UK Praha (1969 - vyloučen ze studia, rehabilitován po roce 1989), 1993 - 2002 Nejvyšší kontrolní úřad (ředitel územního odboru NKÚ NUTS II pro kraje Liberecký, Královéhradecký a Pardubický), místopředseda vládní komise pro odstraňování byrokratické zátěže (1996-1997), kromě politických aktivit v letech 1989-1998 (KAN, ODS) veřejná publikační činnost (Evropská integrace, Profit, LN), spoluautor publikace „Boj proti korupci ve veřejné správě“ (MV ČR), přednášková činnost pro MV ČR a pro Transparency International,1990-1998 člen zastupitelstva města Pardubice.
Od roku 2002 - Český a moravský účetní dvůr, s.r.o.- ředitel divize pro veřejnou správu, lektorská činnost v oblasti finanční kontroly pro řadu institucí a veřejnou správu, spoluautor publikace „Zákon o finanční kontrole ve veřejné správě v praxi“ (ČMÚD 2003). Od roku 1998 členem české pobočky Transparency International, od roku 2002 místopředsedou VR.
( http://www.cmud.cz ; email: bohdan.dvorak@cmud.cz )
*ELF – Evropské liberální fórum


(ČTK)LiRA nabídla do čela NKÚ Dvořáka, US-DEU chce raději Peřicha

PRAHA 16. ledna (ČTK) - Parlamentní Liberální reformní strana (LiRA) nabídla jako vhodného kandidáta do čela Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) bývalého předsedu Klubu angažovaných nestraníků Bohdana Dvořáka. LiRA oslovila US-DEU i strany, které nejsou ve sněmovně, jako je ODA či Cesta změny. Předseda poslanců unie Karel Kühnl ale ČTK řekl, že US-DEU považuje za lepšího kandidáta třeba bývalého viceprezidenta NKÚ Václava Peřicha.

Místopředseda ČSSD Stanislav Gross na dnešní tiskové konferenci uvedl, že nejsilnější vládní strana již vybrala svého favorita - jméno ale neprozradil.

Dolní komora se v prosinci již podruhé nedokázala shodnout na tom, koho navrhne na funkci prezidenta NKÚ. Ani jeden z kandidátů, jimiž byli poslanci Miroslav Beneš (ODS) a Karel Vymětal (KSČM), nezískal v tajné volbě potřebný počet hlasů.

Nelze vyloučit, že poslanci budou vhodného kandidáta do čela kontrolního úřadu vybírat opět už na únorové schůzi. Termín, do kterého mají kluby předkládat nominace, zatím nebyl stanoven. V kuloárech se spekuluje o tom, že ODS opět navrhne Beneše. Občanští demokraté totiž naznačovali, že by při prosazování kandidáta do čela NKÚ mohli postupovat stejně jako v případě prosazování Václava Klause do čela státu - to znamená tak dlouho navrhovat stejného kandidáta, až bude zvolen.

Předseda sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik dnes ČTK řekl, že komunisté zatím nejsou rozhodnuti, zda budou znovu navrhovat Vymětala. "Sešly se nám ještě další návrhy," uvedl. Zatím nejblíže funkci prezidenta NKÚ byla sociální demokratka Jitka Kupčová, které na konci října chyběly ke zvolení pouhé čtyři hlasy. Koalice se už pak neshodla na společném kandidátovi, jehož by do boje vyslala. Proti Benešovi a Vymětalovi proto v prosinci nikoho nepostavila.

Křeslo prezidenta NKÚ se uvolnilo počátkem června, kdy při služební cestě v Dánsku nečekaně zemřel Lubomír Voleník. Úřad zatím vede jeho viceprezident a někdejší sociálnědemokratický poslanec Dušan Tešnar.

Kühnl ČTK řekl, že tuto věc již jeho strana konzultovala se zástupci menších pravicových stran, sdružených v takzvané koordinační radě. "Jako poslanecký klub jsme připraveni navrhnout vlastního, ale nestranického kandidáta, odborníka. Bohdan Dvořák je vynikající jméno, ale jsem přesvědčen, že existují jiné, lepší návrhy, například Václav Peřich, bývalý viceprezident NKÚ," řekl.

Dvořák působil také v ODS, byl i místopředsedou této strany.