Volby Home English

Zelení a liberálové zvažují spolupráci

25. 3. 2004 - Rovnost(Brno) Společná kandidátka menších liberálních stran a Strany zelených je ve hře pro podzimní volby do zastupitelstva Jihomoravského kraje. Zelení jednají o spolupráci s Liberální reformní stranou (LiRA), ODA a Cestou změny. Lídrem koalice by mohl být například stávající krajský zastupitel, nestraník Jiří Löw.

Vyplývá to z vyjádření představitelů LiRA i Strany zelených. "Zástupci stran konzultují program a představy o podobě kandidátky, kampaně a tak dál,"řekl předseda LiRA Milan Hamerský. Probíhající jednání potvrdila i místopředsedkyně Strany zelených Jana Drápalová. "Hledáme způsob, jak uspět v krajských volbách a překonat pětiprocentní hranici. Toto je jedna z možností. Na druhou stranu u zelených nejsou všichni jednoznačně přesvědčeni o výhodnosti této spolupráce,"řekla Drápalová. Dodala, že případnou spolupráci musí ve Straně zelených potvrdit krajská konference.

Vyjednávací tým jí představí první výsledky jednání už dnes. Uvažovaný lídr, architekt Jiří Löw, by místo na koaliční kandidátce přijal. V krajském zastupitelstvu chce navázat na svou dosavadní činnost, kterou považuje za poměrně úspěšnou. Jedním z jeho cílů v příštím volebním období by prý byl boj proti byrokracii na krajském úřadě. Problémem je údajně i nekompetentnost některých úředníků a politiků. "To je dobře patrné i na programu rozvoje kraje,"řekl včera Löw, kterého Strana zelených podpořila i při jeho loňské neúspěšné kandidatuře v senátních volbách v brněnském obvodu č. 58.

Na čele případné společné kandidátky by se měly podle Hamerského objevit i další známé osobnosti z regionu, například ekolog a brněnský zastupitel Mojmír Vlašín (SZ) nebo místostarosta Rosic Jaroslav Dytrych (ODA).

23.3.04, TZ LiRA: Liberálové a zelení pro krajské volby na Jižní Moravě

Zástupci liberálů (LiRA, ODA, CZ) a Strany zelených připravují pro podzimní krajské volby na Jižní Moravě společnou kandidátku. Zástupci stran konzultují program a představy o podobě kandidátky, kampaně, atd.
Shoda panuje na lídrovi, kandidátovi na hejtmana, doc. ing. arch. Jiřím Löwovi. Na předních místech kandidátky by se měl objevit ekolog a zastupitel města Brna Mojmír Vlašín (SZ), místostarosta a bývalý kastelán Rosic Jaroslav Dytrych (ODA).

Kandidátka bude složena z kvalitních osobností: nestraníků, liberálů a zelených. Včetně volitelných míst na ní bude mnoho žen a mladých lidí.

zodpovídá - Milan Hamerský