Volby Home English

Unie liberálních demokratů

27. 3. 2004 - ČTK

SOKOLOV - US-DEU povede do voleb do Evropského parlamentu senátorka Helena Rögnerová. Její první místo na kandidátce nazvané Unie liberálních demokratů v Sokolově jednomyslně potvrdil republikový výbor US-DEU. Dvojkou kandidátky je unionistický poslanec Svoboda a trojkou předsedkyně ODA Jiřina Nováková. Poslanec Svatopluk Karásek, který se stal členem US-DEU teprve nedávno, se ze šestého místa posunul na čtvrté.

Do voleb půjdou unionisté společně se třemi menšími liberálními stranami - ODA, Cestou změny a Liberálně-reformní stranou (LiRA). Předseda US-DEU Petr Mareš by považoval za úspěch, kdyby se do EP dostali více než dva lidé z kandidátky, ale bez šance nevidí ani čtvrtého v pořadí Karáska.

"Jsem ráda, že se podařilo uzavřít dohodu středopravých stran o společné kandidátce do Evropského parlamentu. Je liberální, naplněna osobnostmi a povedu ji s veškerým nasazením. Jako jediná podle mého názoru splňuje kritéria, které nastavila EU pro výrazné zastoupení žen," řekla novinářům Helena Rögnerová.

Karáska se týkala prakticky jediná významná změna na kandidátce. Podle něj ale jeho vstup do unie neměl na posun na čtvrté místo vliv. "Už před půl rokem jsme při jednání s US-DEU uvedl, že bych uvítal pozici do pátého místa. Posun na čtvrté je pro mě důležitý, cítím v tom významnou podporu," uvedl Karásek.

I když průzkumy zatím nedávají unionistům příliš šancí překročit pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do EP, politici této strany věří, že do června se jim podaří přesvědčit dostatek voličů. Podle unionistů může být pro voliče kandidátka Unie liberálních demokratů zajímavá především proto, že je v ní řada nezávislých osobností. Například spisovatelka Tereza Brdečková či bývalý hradní kancléř Karel Schwarzenberg, kterého menší strany původně prosazovaly na první či druhé místo. Na kandidátce však, podle unionistů na jeho přání, figuruje až na 11 místě.