Volby Home English

Buďme srdcem Evropy

26. 4. 2004 - ČTK

PRAHA 26. dubna (ČTK) - Buďme srdcem Evropy vyzývá ve své kampani před volbami do Evropského parlamentu (EP) Unie liberálních demokratů. Eurokampaň liberálů odstartovala dnes na břehu Vltavy v centru Prahy. Jejich volební program představila novinářům při této příležitosti senátorka Helena Rögnerová, která je lídrem společné kandidátky Unie svobody-DEU, ODA, Cesty změny a Liberálně reformní strany (LiRA).

Případní zástupci liberálů budou podle Rögnerové prosazovat v EP postavení České republiky coby plnohodnotného člena EU "bez omezení". Program liberálů má čtyři základní cíle. Kromě liberální politiky je to například co nejrychlejší zavedení společné evropské měny v Česku. Podle Rögnerové je také důležité, aby do českého prostředí pronikly v budoucnu některé evropské instituce, jako třeba Evropská rada pro výzkum (ERC). Liberálové také považují za užitečné, aby EU měla prezidenta, který by byl osobností typu Václava Havla.

Eurokampaň liberálů provází postava pierota, známá z francouzské pantomimy. Pierot je podle Rögnerové symbolem mlčícího básníka, jehož projevu rozumějí lidé napříč Evropou. Senátorka dnes rovněž pokřtila volební automobil, kterým se kandidáti chystají objet republiku.

Součástí kampaně je mimo jiné krátké divadelní představení čtyř herců z Karlových Varů. Ti představují Francouze, Němce, Brita a Čecha. Třem prvním vykukuje pouze hlava skrze stěnu, na níž je vyobrazena sedmihlavá saň. "Nejsme žádná bestie, jsme Evropská unie," volají sborově na Čecha.

Rýmovanou taškařicí se podle mluvčího Patrika Nachera chtějí liberálové odlišit od monotónních billboardových kampaní. Dnešní zahájení kampaně vyvrcholilo plavbou parníkem po Vltavě.V první desítce společné kandidátky je pět žen, upozornila Rögnerová. Za liberály kandiduje například předsedkyně ODA Jiřina Nováková, spisovatelka a novinářka Tereza Brdečková, bývalý prezidentský kancléř Karel Schwarzenberg, evangelický farář a poslanec Svatopluk Karásek.