Volby Home English

Volby do EP změní českou pravici

25. 5. 2004 - Milan J. Hamerský, předseda LiRA

Výsledky voleb do Evropského parlamentu otestují sílu politických formací v polovině období levostředé Špidlovy vlády. Pro pravici budou volby zajímavým testem z více důvodů. KDU-ČSL a ODS si změří svoji podporu před podzimními volbami do krajů a do třetiny Senátu. US-DEU volby s největší pravděpodobností dostanou z vlády. K číslům, které nabízí předvolební průzkumy, je třeba přistupovat s rezervou, přesto je z nich už nyní možné vyvodit některé prognózy.

První volby s novými předsedy KDU-ČSL a ODS
KDU-ČSL si zažije první volby s novým předsedou a potvrdí si, že má stále svých 8-9 procent podpory bez ohledu na kampaň, na to, kdo ji vede, kdo je v čele lidovců, atd. Největší neznámou je, kdo z lidovecké kandidátky vstoupí do EP. Lidovci si dvakrát vyzkoušeli kroužkování proti unionistům, teď je budou zkoušet proti sobě. Černým koněm je poslanec Karas na 8. místě jejich kandidátky.

ODS dosahuje v průzkumech odlišných hodnot podle podpory do sněmovny a do EP. Reálně blíže podpoře jsou nižší čísla. ODS s Topolánkem v čele neprolomí bariéru 30 procent. Stále zůstává kolem 8 procent pravicových voličů, kteří ji nechtějí volit. Navíc EU-fobii ODS mnoho jejich voličů do sněmovny nesdílí. Vítězství ODS ukolébá v pocitu uspokojení, aniž by si kladla otázky po překonání limitů přitažlivosti „ODSáckého myšlenkového schématu“.

Zieleniec zabránil spolupráci
Pravicoví voliči, kteří nechtějí volit konzervativce křesťanské nebo občanské, mohou očekávat po volbách do EP výrazné integrační pokusy. Nejpravděpodobnější variantou výsledků voleb je propadnutí kandidátek Unie liberálních demokratů (CZ-LiRA-ODA-US-DEU) a SNK-ED. Větší šance uspět má zatím truc-kandidátka Zielenec-Kasl a nezávislých namířená především proti US-DEU. Volby téměř jistě potvrdí, že liberálních voličů je kolem 10 procent. Nejeden volič se ptá, proč nedošlo k dohodě ED s US-DEU a dalšími stranami již před volbami? Odpověď je velmi jednoduchá, Zieleniec se dohodnout nechtěl! Šarm dua Zieleniec-Kasl vhodně spojený s progresivní značkou „nezávislý“ měl autorům přinést 15 procent. Autoři projektu SNK-ED se zaklínali tezemi: nejsilnějším integračním momentem je úspěch, my nebudujeme projekt na 5-7 procent, silná osobnost umí změnit dlouhodobé politické preference, atd. Volby ukáží jejich neplatnost. Po volbách se těšme na hádky o přínos jednotlivých složek (Zieleniec, ED, SNK) k výsledku kandidátky SNK-ED. Již teď je jisté, že SNK a ED půjdou po volbách svojí cestou.

Liberálové se umějí dohodnout
Výsledek Unie liberálních demokratů není snadné předvídat. Voliči a média budou chtít potrestat účast US-DEU ve vládě. Své udělají mediální podpásovky od exunionistů (Kolář) těsně před volbami. Chyby kampaně by byly na samostatný článek. Jasné pozitivum kandidátky liberálů je shoda čtyř stran. LiRA-CZ-ODA (ELF) vložily množství energie do pokusu o vytvoření kandidátky včetně Zielence. Ten dohodě zabránil a přes skřípění zubů LiRA, ODA a CZ vytvořily kandidátku s US-DEU. Přistoupily na složení čela kandidátky a zaměření kampaně, jediné, co prosadily byla změna názvu. Projekt podpořily osobnostmi (Schwarzenberg, Brdečková, Matějů) a finančně.

Dvě varianty integrace
Všem politikům a osobnostem blízkým stranám ULD, ED a dalším je jasné, že po volbách se musí „něco“ stát. Podzimní volby jsou za dveřmi a tak není možné čekat. V diskuzích vykrystalizovaly dvě konkurenční varianty dalšího postupu. Pracovně jim říkejme varianta ODS s lidskou tváří (Jana Kasla) a Liberální demokraté.

US II (ODA III)
První variantu prosazuje Jan Kasl, částečně i Hana Marvanová. Základem integrace se stanou Evropští demokraté (ED), do kterých přejdou ti, kteří mají zájem vytvořit jednu velkou stranu. Nepůjde o žádnou integraci mezi stranami, jak říká J.Kasl „žádné pomlčkové názvy“. Programově to bude konzervativně-liberální kopie ODS, kritizující všechny a vymezující se proti socialismu a byrokracii levice a nacionalismu a korupci ODS. V čele bude Kasl nebo Marvanová. Strana začne bez peněz s malým značně demoralizovaným členstvem spoléhající na „spřátelené“ novináře. Na podzim se pokusí dostat několik lidí do Senátu. Ke stranám a jednotlivcům, které se projektu nezúčastní, přistoupí jako k hlavním nepřátelům, které je třeba zničit, např. stavěním truc kandidátů do Senátu.

Liberálové
Druhou variantu nabízejí liberálové z CZ-LiRA-ODA sdružení v Evropském liberálním fóru (ELF). Subjekt bude mít federální strukturu s členstvím stran i jednotlivců. Pod touto značkou chystá společné kandidáty do podzimních voleb do Senátu (např. Moserovou). Cílem není bojovat s ODS, ale doplnit naši politickou scénu o chybějící konzistentní liberální subjekt. S unionisty se počítá. Je třeba dostat je z vlády a přitom nerozbít jejich relativně silné personální i materiální zázemí. Liberálové chtějí po příštích volbách nabídnout konzervativcům v ODS a KDU podporu pro vznik pravicové, reformní vlády.

Největším oříškem obou variant je vyvázání US-DEU z účasti ve vládě. Výsledek voleb v půli června a Republikové shromáždění (sjezd) US-DEU na konci června v Hradci Králové ukáží, která varianta má více šancí na úspěch. ODS a KDU by se neměly radovat ze slabosti liberálů, bez nich pravicovou většinovou vládu těžko složí.