Volby Home English

V EP rozhoduje příslušnost politická, nikoli národní

1. 6. 2004 - ČTK

PRAHA 1. června (ČTK) - V Evropském parlamentu (EP) má sice každá země vyhrazeno určité množství křesel, rozhodování se však neuskutečňuje podle národní příslušnosti, nýbrž podle politických frakcí. Takových skupin je nyní v EP sedm, přičemž nejsilnější z nich je v posledním volebním období uskupení Evropská lidová strana/Evropští demokraté (EPP/ED), které v roce 1999 sesadilo z trůnu v EP socialisty.

Posun EP doprava před pěti lety znamenal konec vlády skupiny Strany evropských socialistů (PES), která měla v EP nejpočetnější zastoupení po celých 20 let od prvních přímých voleb. Nyní PES čítá 232 poslanců. Z členských stran PES pochází také devět z 30 evropských komisařů. PES sdružuje 32 socialistických, sociálnědemokratických a labouristických stran z 25 zemí EU a Norska, včetně České strany sociálnědemokratické (ČSSD).

Současná nejsilnější formace EP Evropská lidová strana/Evropští demokraté (EPP/ED) má v parlamentu nyní 294 křesel a sdružuje více než 30 křesťansko-demokratických, konzervativních a dalších stran pravého středu z 25 zemí EU. Z ČR jsou jejími členy poslanci za ODS, KDU-ČSL a jeden nestraník. EPP sdružuje přes 70 evropských lidových a křesťansko- demokratických stran (většina má postavení přidružených).

Třetí největší politickou frakcí v EP je skupina kolem Evropské federace liberálních, demokratických a reformních stran (ELDR), jíž od ledna 2002 předsedá Skot Graham Watson. Počet jejích členů se od předchozích voleb podstatně zvýšil, a to ze 43 na 67 poslanců. Jedním z jejích členů je i současný předseda EP Pat Cox a z ČR pak

senátorka Helena Rögnerová (ULD)

. Strana ELDR sdružuje 49 liberálnědemokratických evropských stran a jejím předsedou je Němec Werner Hoyer.


Konfederovaná skupina evropské sjednocené levice/Severské zelené levice (GUE/NGL) čítá nyní 55 poslanců a v jejím čele stojí Francouz Francis Würtz. Tato formace zahrnuje 13 politických stran z 10 zemí, včetně Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM). Několik dalších stran má statut pozorovatele či přidruženého člena. Poměrně mladou politickou skupinou v EP jsou Zelení/Evropská svobodná aliance (V/EFA) se 47 poslanci, jimž spolupředsedají známý francouzský rebel Daniel Cohn-Bendit a Belgičanka Monica Frassoniová. Statut pozorovatele má v této skupině od listopadu 2001 i občanské sdružení Svaz Moravanů.

Jednou z nejmladších je politická skupina Unie pro Evropu národů (UEN), čítající nyní 30 poslanců. Sdružuje devět politických stran, včetně slovenské Lidové unie (LU), a předsedá jí Francouz Charles Pasqua.

Teprve během posledního volebního období se vytvořila frakce Evropa demokratická a různorodá (EDD), v níž je 17 poslanců z pěti politických stran a předsedá jí Dán Jens-Peter Bonde.

Jen mizivou šanci cokoli při hlasování v EP ovlivnit má 44 poslanců, kteří se nehlásí k žádné z politických frakcí. Pro vznik politické skupiny v EP je potřeba minimálně 16 poslanců zastupujících (tj. zvolených za) alespoň pětinu členských států. Poslanec nesmí být členem více politických frakcí EP.