Volby Home English

Menší pravicové strany si v senátních volbách nechtějí konkurovat

7. 7. 2004 - LiRA, ČTK

PRAHA 7. července (ČTK) - Menší pravicové strany si možná v podzimních senátních volbách nebudou konkurovat. Liberální reformní strana (LiRA) dostala podle svého předsedy Milana Hamerského příslib od Sdružení nezávislých (SNK), Cesty změny, Občanské demokratické aliance a Klubu angažovaných nestraníků, že proti jeho kandidátům nepostaví své adepty na senátory. Hamerský o tom dnes informoval ČTK.

"Na jednání Koordinační rady získala LiRA příslib nestavění protikandidátů vůči senátním kandidátům LiRA od Cesty změny, KAN, ODA a SNK," uvedl Hamerský. LiRA podle něj předpokládá, že dohodu budou ctít i US-DEU, Strana pro otevřenou společnost (SOS) a Strana zelených. "Věříme, že po dalších jednáních dojde i k akceptaci od Evropských demokratů. Strany se dohodly, že budou samostatně prezentovat svoje kandidáty," oznámil Hamerský.

LiRA vysílá do senátních voleb exministra pro privatizaci Tomáše Ježka, bývalého poslance US-DEU Petra Matějů, berounského starostu Jiřího Bessera a opětovně i jihomoravského zastupitele Jiří Löwa, který se o vstup do horní komory pokoušel už v loňských doplňovacích volbách v Brně, chtěl nahradit Dagmar Lastoveckou, která se stala ústavní soudkyní.

Ježek bude v říjnových doplňovacích volbách kandidovat na Praze 4, kde je senátorem Josef Zieleniec (za US-DEU). Ten byl zvolen poslancem Evropského parlamentu (EP). V případě zvolení by se čtyřiašedesátiletý Ježek stal senátorem na dva roky, které do konce Zieleniecova mandátu zbývají.
Matějů se bude o křeslo senátora ucházet v Praze 10, kde je senátorkou Zuzana Roithová (KDU-ČSL). Ta byla stejně jako Zieleniec zvolena do EP. Volební období v jejím obvodu ale letos končí, volby se proto uskuteční v řádném termínu.

Předčasně se volební místnosti budou muset otevřít ještě na Znojemsku, kde byl do EP zvolen senátor Vladimír Železný. O kandidatuře zde vyjednává LiRA s místostarostkou Moravského Krumlova Marií Valachovou. Nový senátor za Znojemsko bude mít mandát až do roku 2008.
Blízko dohodě je podle Hamerského také spolupráce se starostou Dubňan Františkem Třískou, který by měl kandidovat v řádných volbách na Hodonínsku.

Doplňovací senátní volby prezident Václav Klaus vypsal na 8.-9. října.