Volby Home English

Hejtmani do Senátu, říká Löw

1. 10. 2004 - Právo JM

BRNO - Třetinu Senátu by měli tvořit krajští hejtmani. Je to názor architekta Jiřího Löwa, člena krajského zastupitelstva a kandidáta do horní komory parlamentu za Zelené pro Moravu (koalice Strany Zelených a Liberální reformní strany). Hejtmani by se v Senátu pravidelně scházeli a podle Löwa by odpadlo nynější "sdružování hejtmanů, kteří vytvářejí stavovskou politiku proti státu".

Na otázku Práva, zdali již konzultoval tento názor s jinými politiky, odpověděl Löw kladně, ovšem s tím, že je to běh na dlouhou trať; nedoufá, že by něco takového mohlo být brzy. Löw, jenž kandiduje na kandidátce Zelená pro Moravu jako nestraník, je také pro přímou volbu starostů.

Löw se vyslovil i za zrušení poslanecké a senátorské imunity a za účinný boj proti korupci. Je lídrem krajské kandidátky Zelené pro Moravu. Převažují v ní nestraníci, polovinu tvoří ženy. Ze známých osobností připomněl volební manažer Vilém Tanzer předsedu Svazu vinařů ČR Jiřího Sedla a starostku městské části Brno-Nový Lískovec Janu Drápalovou.

Základem volebního programu Zelená pro Moravu je komunikace s voliči, příkladem je podpora referenda o brněnském železničním nádraží. "Naším cílem v krajských volbách je získat deset procent, tedy asi sedm mandátů," řekl Löw Právu. (tr)