Volby Home English

Kalouska posilují cizí chyby

26. 11. 2004 - Milan J.Hamerský, předseda LiRA a IKHB

Letošní trojí volby prověřily nové vedení KDU-ČSL. Vedle hroutících se socialistů a unionistů působí lidovci jako „klidná síla“. Předsedovi lidovců Kalouskovi se zdatnou rétorikou daří přesvědčit nemalou část novinářů a veřejnosti o úspěšnosti své politiky v čele KDU-ČSL. Posílení lidovců je však velmi sporné. Jaká jsou fakta?

Do Evropského parlamentu si lidovci stanovili cíl získat čtyři mandáty, mají dva. To v situaci velmi malé účasti u voleb, která měla zásadně pomoci disciplinované základně lidovců. Celou volební kampaň bylo z lidovců především cítit napětí, jak dopadne preferenční kroužkování uvnitř jejich kandidátky. V EP vytvořili lidovci společný klub s SNK-ED a dominantní ODS a stali se neviditelnými.

V krajích obhajovali lidovci pět postů hejtmanů, neúspěšně. Jihomoravského hejtmana získají jen proto, že kandidát na hejtmana za ODS byl několik měsíců v centru podivných mediálních afér. Lidovci získali proti roku 2000 navíc 12 krajských mandátů, z toho 7 na Jižní Moravě. Lidovci úplně propadli ve dvou krajích. Ve dvou krajích těsně překonali pětiprocentní hranici jen díky koalicím.

V senátních volbách obhajovali lidovci sedm mandátů a nepřímo post předsedy Senátu. Pithart na postu předsedy Senátu v prosinci skončí. V senátních volbách získali lidovci jen tři mandáty, když fakticky neobhájili žádný. V barvách lidovců uspěl bývalý senátor za ODA a dva nováčci. Lidovci nově nemají ani jednoho z jedenácti pražských senátorů. Do senátních voleb 2004 šli poprvé bez dohody o rozdělení obvodů a vzájemné podpoře s jinou stranou. Tu praktikovali ve všech předchozích volbách. Poprvé to byla dohoda s ODA, poté dvakrát v rámci Čtyřkoalice a naposledy s US-DEU. Lidovci ustoupili jen Jaroslavě Moserové v Pardubicích. Jinde odmítli pokusy o dohodu s menšími stranami spolupracujícími v Koordinační radě (CZ, ED, LiRA, ODA, US-DEU, SZ, SNK). Úspěch se však nedostavil.

Kalouskovi lidovci jsou bezesporu nejpevnější součástí vládní koalice a mají obrovskou šanci usednout i v budoucí vládě s ODS. Jejich silná pozice je daná především rozkladem politického středu (US-DEU, SNK, NEZ), oslabením socialistů a stagnací komunistů. Kalousek neobjevil žádný zázračný lék na navýšení voličské podpory lidovců z tradičních osmi procent. Uspěl jen na úkor „menších stran“ a díky problémům lídra Jihomoravské ODS.

Lidovci pro vedením Kalouska neuspěli ve volbách do EP. Ztratili čtyři hejtmany, množství vicehejtmanů a radních. Přijdou o post předsedy Senátu. Výrazný rozdíl v podpoře a pozici lidovců na Moravě a v Čechách se prohloubil. Ministři patří mezi málo viditelné. Je záhadou, že přes výše uvedené je Kalousek považován za úspěšného předsedu lidovců, se kterým se v politice musí počítat.