Volby Home English

51pro: Liberální harašení

26. 1. 2005 - 51pro, LiRA

Letošní divná zima krom tatranských medvědů probouzí ze zimního spánku i mimoparlamentní strany. Konstantou zůstává horečnatá činnost nazývaná sjednocování malých pravicových stran. Probíhá už celé desetiletí a je s podivem, že naši slavní politologové už dávno nesestavili tabulky, podle nichž by se u každého takového slepence dala v přesném časovém sledu zmapovat jeho dráha od zrodu přes první rozpory až zpět k původnímu stadiu před sjednocováním.

Teď je nejnovějším hitem strana, která si říká Liberální reformní strana. Vytkla si za cíl vzít pod svá křídla ty malé, údajně pravicové subjekty. Malé od narození nebo vlastním přičiněním, jako třeba galvanizovaná nebožka ODA či Unie svobody s červíčkem DEU, jež bude po příštích volbách vyhozena z parlamentu i vlády.

Ještě před Vánocemi se sešel sjezd těchto liberálů, aby si porokoval. Podle prastarého rituálu Na jedné straně jsem dobří (máme v Senátu Zlatušku a své eso v Jihomoravském kraji), ale na druhé straně se nám nepodařilo… A zde začíná výčet ztrát jako za stalingradského kotle: ve volbách do Evropského parlamentu jsem kandidovali nelídra, a proto propadli, Tomáš Ježek zase propadl ve volbách do Senátu a vůbec – všechny strany, které měly spolupracovat, zůstávaly každá na svém vlastním písečku. Našim reformním liberálům se prý nepodařilo přesvědčit US-DEU, aby vystoupila z vlády. Pokud to poslední mínilo vedení zastřešujících liberálů vážně, Bůh s nimi! Jediný závan realismu US-DEU je přece v tom, zůstat ve vládě až do sebevíc trpkého, leč aspoň slušně placeného konce.

LiRA (to je zkratka) potvrdila svůj zájem nabídnout voličům ve volbách do Poslanecké sněmovny důvěryhodný politický projekt. „Spolupráce s ODA, Cestou změny a US-DEU je logická, jednání s ED nevylučujeme“. Nevylučují, protože zřejmě tuší, že po krátkých námluvách dojde ke vzájemnému vylučování všech, kdo si troufnou atakovat náčelnický můstek. I ten mazaný Zieleniec se nechal slyšet, že by tu bylo místo na nějaký pospojovaný pravicový subjekt vedle ODS..