Volby Home English

HN; T.Ježek: Ten krám jsme mohli zavřít už dávno

27. 1. 2005 - HN, LiRA

Jeden z autorů unikátní privatizační operace a bývalý šéf Fondu národního majetku Tomáš Ježek zánik fondu vítá. Říká ale, že měl přijít už o osm let dříve.
"Tento krok rozhodně nepřichází včas, ale pozdě. Výkon FNM začal v minulých letech prudce klesat a počet privatizací už je dlouhé roky rovněž minimální. Jenže navzdory tomu dramaticky rostly náklady fondu. Od roku 1996 začal fond platit všechny služby, počínaje poradci a konče firmami, které organizovaly veřejné soutěže," říká Tomáš Ježek.

HN: Není ale konec fondu jen jakousi symbolickou tečkou za celou privatizací?
TJ=To jistě. Ale s kolegy jsme spočítali, že už kolem roku 1996 se celý tenhle "krám" dal zavřít. A nakonec to přijde stejně, jen o osm let později. Prostě si myslím, že si ten mančaft na FNM svou práci šetřil tak, aby tam vydržel co nejdéle. Mají dobré platy, sedí v představenstvech různých společností, takže by šli proti svému zájmu, kdyby se je snažili rychle prodat.

HN: Počkejte, ale FNM nemá rozhodovací pravomoc, aby určoval co, kdy a jak privatizovat. To je věcí Ministerstva financí a vlády.
TJ=To sice ano, ale FNM je ten, kdo má vládě říkat: tady ještě máme tento podnik a měl tlačit na privatizaci. Jenže netlačil. Fond měl příležitost stát se iniciativním orgánem, který by ministerstvu říkal, co se má dělat, je v kontaktu se světem trhu. Ale neměl zájem tyto kroky podnikat. Hlavním jeho zájmem bylo, aby jako instituce vydržel co nejdéle.

HN: Jaký byl podle vás největší problém ve čtrnáctileté existenci FNM?
TJ=Jako největší problém jsem vnímal jednu ryze technickou záležitost: jak přežít období, po které FNM držel akcie podniků během kupónové privatizace. První vlna začala v květnu 1992, fond měl ve svém portfoliu přes dvanáct tisíc podniků a čekal na konec kupónovky, aby se správy v podnicích ujali noví vlastníci. Bylo to nesmírně těžké období, kdy FNM nesl za všechny ty podniky odpovědnost a bylo náročné, abychom to zvládli.
Pak byla ještě jedna záležitost, kterou se naštěstí podařilo eliminovat v zárodku. Tehdejší vicepremiér Rychetský a jeho právníci chtěli prosadit, že by FNM ručil za závazky nabyvatelů. Naštěstí se to podařilo v parlamentu zablokovat, ale kdyby to zůstalo, ocitla by se privatizace na minovém poli. Všichni nabyvatelé by se na své závazky vykašlali a spadlo by to na fond. Byla to moje noční můra.

HN: Z vaší éry na FNM se datuje řada problematických smluv s novými majiteli podniků, kteří je nikdy nezaplatili. Vnímáte to jako chybu?
TJ=Ano, ale ne koncepční. Byla to chyba provozní. Čekat, že takový případ, kdy přijde lotr a nezaplatí, se neobjeví, by nebylo rozumné. Ale těch případů tak moc není.