Volby Home English

HN, Hamerský: Konec liberálů v Čechách lze odvrátit jen spoluprací

2. 2. 2005 - Milan J. Hamerský, předseda LiRA

s reakcemi na Neviditelném psu

V roce 2005 si občané České republiky odpočinou od voleb. Maximálně na podzim proběhne referendum o Ústavní smlouvě EU. Přesto současný rok bude plný stranické politiky. Všechny strany se nervózně připravují na volby v roce 2006. Média s napětím sledují blížící se sjezd ČSSD. Ve stínu bojů o budoucí podobu sociálních demokratů zůstává mátožné hledání cesty k přežití menšími středovými a liberálními stranami. Koho lze v ČR považovat za liberální subjekty? Cestu změny (CZ), Liberální reformní stranu (LiRA), Občanskou demokratickou alianci (ODA), Stranu pro otevřenou společnost (SOS), Unii svobody - Demokratickou unii (US-DEU).

Současný stav je pro středového voliče velmi příjemný. Přetahují se o něj nejen ODS a KDU, ale lákavou nabídku mu chystá i ČSSD. Naopak důvod k vráskám mají středové strany. Bez voličů, peněz, s trvale malým zájmem médií, se ztenčujícím se počtem demoralizovaných členů čekají na spasitele. Volby do Evropského parlamentu (EP) a následné krajské v roce 2004 naznačily možné cesty.

Liberálové mají na výběr čtyři základní možnosti.

Za prvé: úplnou rezignaci na volby do sněmovny a kandidování jen v několika senátních obvodech či obecních volbách tam, kde mají výrazné osobnosti.

Za druhé: k neúspěchu odsouzenou samostatnou kandidaturu buď pod jedním praporem či dokonce na více kandidátkách. I kdyby se povedla celková dohoda, bylo by obtížné získat více než tři procenta voličů. Subjekt jehož součástí by byla US-DEU by měl značné finanční prostředky v řádu desítek milionů, které dostává nejmenší vládní strana za minulé úspěchy. Přesto by velmi pravděpodobně dopadl jako kandidátka do EP - Unie liberálních demokratů s 1,6procenty.

Zbylé dvě varianty jsou o volební spolupráci liberálů s partnery napravo či nalevo. Každá z nich má své přednosti i rizika.

Napravo o sobě brzy dá vědět nezávisle-konzervativní (středopravý) blok Josefa Zieleniece, ve kterém budou základem SNK a ED. Doplní je lidé z ODA, US-DEU a další exstraníci. Půjde o přímého následníka úspěšného subjektu SNK-ED z voleb do EP a Středočeského kraje. Veřejnosti bude nabídnut nový pokus vytvořit lepší, proevropskou ODS v konzistenci nápadně připomínající začátky US-DEU. Ke konzervativcům občanským a křesťanským přibudou "nezávislí" hlásící se spolu s nimi k evropským lidovcům v EP.
Projekt má výhodu podpory části pražských novinářů, bude pro voliče srozumitelný a v čele budou pravděpodobně známé osobnosti. Jestli to bude stačit na překonání pěti procent je ve hvězdách.

Nalevo se nabízí odvážná možnost úspěšně ozkoušená v nedávných krajských volbách na Jižní Moravě. LiRA bude iniciovat vytvoření střednědobého partnerství liberálů a zelených, s pracovním názvem Liberální - zelená alternativa (LíZA 2006-08). Blok liberálních stran navrhujeme doplnit o středovou Stranu zelených (SZ).
Můžeme se opírat o podporu veřejně známých lidí, např. senátorů z Klubu otevřené demokracie či exprezidenta Václava Havla. Přirozenými a silnými zahraničními partnery by se staly liberálně-centristická a zelená frakce v EP. Veřejnost by dostala novou nabídku jak po programové stránce, tak generačně. Mezi lídry by nebyli bývalí členové ODS.
Partnerství by bylo uzavřeno střednědobě do krajských voleb 2008. To znamená, že kromě voleb do sněmovny by blok spolu kandidoval i do statutárních měst, v krajských a dvou senátních volbách. Samozřejmě by nebylo snadné vyřešit všechny technické obtíže, např. nutnost kandidovat do sněmovny na jedné kandidátce. Kdo se chce domluvit hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Před liberály se naskýtají čtyři základní možnosti plus krizové řešení spolupráce všech a la Čtyřkoalice v případě, kdy by vše nasvědčovalo propadu obou projektů. Podzim letošního roku ukáže, kterou cestou se bude rozhodující část z nich ubírat. Volební rok 2006 prověří správnost rozhodnutí.