Volby Home English

Ježek: ODS se bojí světla

22. 2. 2005 - Tomáš Ježek, ekonom

Opozičním poslancům ODS se nedávno nepodařilo zmírnit zákon o podnikání na kapitálovém trhu, resp. část o zveřejňování platů a akciových podílů manažerů veřejně obchodovaných firem.

To je velmi dobře! Nezasvěcenému by se mohlo zdát, že ODS je zde jen v "domácí"opozici vůči vládní koalici a že tudíž její nesouhlas je jen jednou z mnoha půtek mezi pravicí a levicí, nad níž je možné mávnout rukou. Ve skutečnosti se ODS takto staví proti hlavnímu proudu modernizace institucionální struktury kapitálového trhu, který politicky razí Evropská komise, protože si výslovně vzala za vzor anglosaský kapitálový trh a jeho pravidla, a skvělými odbornými studiemi a doporučeními podkládá OECD v Paříži.

Informační otevřenost, samozřejmě nejen ohledně platů manažerů, se rostoucí měrou stává "náboženstvím" kapitálového trhu po vzoru vedoucích trhů USA a Velké Británie. Americká SEC se už dávno řídí maximou "Sluneční svit je tím nejlepším dezinfekčním prostředkem".

Je jedním z paradoxů naší bláznivé politické scény, že principy ze samého jádra kapitalistické ekonomiky vnášejí do českého právního řádu přes EU sociální demokraté a že ti, kteří by se rádi předváděli jako liberálové bojující za tržní hospodářství, házeli celá devadesátá léta rozvoji kapitálového trhu klacky pod nohy a nemíní, jak dokazuje poslední epizoda s odměňováním manažerů, přestat.

ODS by se už opravdu měla nad sebou zamyslet, jestli má skutečně důvody bát se slunečního svitu a chovat se jako světloplachý brouk, který po odvalení kamene upaluje co nejrychleji zase do tmy.