Volby Home English

NP: ODS - Občanská developerská strana

7. 6. 2005 - MjH

text i s reakcemi najdete na PSU -zde-

Průzkumy veřejného mínění dlouhodobě ukazují na jasného favorita sněmovních voleb v příštím roce. Topolánkova ODS má za sebou solidní úspěch ve volbách do Evropského parlamentu a výborné výsledky voleb do Senátu a krajů. Hýří mediální aktivitou a postupně propracovává resortní "Modré šance". Její tradiční konkurent, druhá pravicová strana, fakticky vyklidil pozice a nemá viditelného nástupce.

Přes výše uvedené je zdánlivě jistý úspěch ODS velmi ohrožen. Kromě několika vnějších faktorů je to především málo známá mimořádně výbušná vnitřní situace.

Mezi nejsilnější vnější faktory oslabující politickou dominanci ODS patří nový premiér, který již stačil prokázat, že bude Topolánkovi rovnocenným soupeřem. Současný výrazný ekonomický růst oslabuje poptávku po reformách nabízených ODS. Stejně jako při volbách do Evropského parlamentu hrozí ODS ztráta protestních hlasů ve prospěch Železného. Ten již veřejně deklaroval zájem stát se předsedou nové strany (mluví se o názvu Nezávislí demokraté) s pravicovou orientací.

Klíčovým problémem ODS je však narůstající pnutí uvnitř strany. Zjednodušeně jde o dva problémy. Chatrná pozice Topolánka a masivní nárůst "černých či šedých" duší.

Slabý Topol
Není týden, aby v médiích Topolánkův názor okamžitě nezpochybnil jeden nebo více místopředsedů či tradiční rival Tlustý. Topolánek se před mnoha měsíci přestěhoval do Prahy, aby se zde stal lídrem. Nedávno přiznal, že už byl vrácen pražskou ODS (mezi znalci nazývanou "rodina") zpět do Ostravy. Topolánka paradoxně oslabuje, že neměl protikandidáty na post předsedy na prosincovém sjezdu ODS. Zdánlivě velká podpora, kterou získal, je křehká. Konkurenti se chytře vyhnuli nebezpečnému souboji, který by Topolánkovi umožnil jejich eliminaci.

Šedé duše
Zásadním problémem je pohyb v členské základně. ODS nejen jako budoucí vítěz voleb do sněmovny, ale především jako strana s rozhodujícím vlivem v krajích a komunální politice, je mimořádně přitažlivá pro všemožné prospěcháře. Na mnoha místech narostl v posledních měsících počet členů místních organizací ODS násobně. Za vstupy stovek šedých duší stojí konkrétní skupiny připravující se na souboj uvnitř ODS o místa poslanců a především o posty na radnicích měst a obcí. Ohrožené skupiny samozřejmě kontrují stejným způsobem, čímž problém narůstá. Jeden z místopředsedů ODS se nechal slyšet, že ví o velkých problémech již více než ve čtvrtině okresních organizací.

Na veřejnost pronikla nedávno informace, že Výkonná rada ODS si problém uvědomuje a přijala neuvěřitelné usnesení. V podzimních primárkách na poslance bude moci hlasovat jen ten, kdo je členem ODS více než rok a kandidovat jen ten, kdo je členem strany více než dva roky. Bude zajímavé, zda se někdo z členů proti tomuto usnesení ozve. Je totiž na jedné straně pochopitelné a rozumné, ale vzhledem ke své zpětné působnosti (retroaktivitě) stojí proti nejvyššímu dokumentu každé strany, stanovám. Těžko si představit základnější právo člena strany, než je ucházet se za rovných podmínek o stranické či veřejné funkce.
Přijaté usnesení je jasným porušením stanov. Osobně jsem přesvědčen, že každý stěžovatel musí svoji při vyhrát buď u příslušných orgánů uvnitř strany (rozhodčí komise) nebo i u soudu.

Loajalitu členů ODS dlouho posilovalo, že neměli kam odejít. Teď se jim nabízí nečekané řešení v možnosti vstoupit k Železnému. Není to vůbec nevyzkoušená cesta. V Senátu i na radnicích najdeme mnoho bývalých členů ODS, kteří po prohře uvnitř ODS úspěšně kandidovali proti ní pod hlavičkou "nezávislých".

Rok před volbami ztrácí ODS dech ve vnitřních sporech o budoucí prebendy. V následujících měsících budeme svědky "boje o charakter strany". Postklausovce čeká tvrdý střet mezi Politiky a Obchodníky. Bude ODS reprezentovat významnou část obyvatel nebo obchodní zájmy stovek členů? Přejme ODS, aby "o" a "d" v jejím názvu i nadále znamenala občanská demokratická namísto obchodní a developerská.