Volby Home English

rov: Malé politické strany chtějí být větší

22. 8. 2005 - ll

-web Rovnosti-

Brno* Představitelům malých stran přibývají vrásky na čele. Důvodem je blížící se supervolební rok, kdy se uskuteční hned troje volby. Šance malých stran ovšem nejsou velké. Hranici pěti procent překoná málokterá.

Možnost, jak přeskočit pomyslnou překážku ke vstupu do parlamentu i zastupitelstev měst a obcí, je jediná. Sloučit se do větších celků. "Jednáme s US-DEU i se Stranou zelených, přičemž Zeleným nabídneme neodmítnutelné," odkryl volební taktiku předseda LiRA Milan Hamerský.

O jakou nabídku se bude jednat, neprozradil. Jeho metou je získat ve volbách alespoň osm procent hlasů. "Důležité je i sestavení kandidátky do komunálních voleb. Brno je druhé největší město v republice a my máme zájem podílet se na jeho rozvoji," doplnil svou vizi Hamerský.


Nejinak kalkulují i další mini- strany. Nestraníci pro Moravu počítají i v příštích volbách se spoluprací s dalšími stranami. "Již jsme se dohodli na dalším pokračování spolupráce se Sdružením nezávislých kandidátů," uvedla předsedkyně Nestraníků pro Moravu Leona Lžičařová." Až na zářijovém srazu však rozhodneme o tom, jaké kroky podnikneme v přípravě pro blížící se volby," dodala.

Pro strany je nejdůležitější dohoda. Ta však bývá mnohdy velmi obtížná. V minulosti snahy o vytvoření společných svazků ztroskotaly na osobních antipatiích stranických lídrů, neochotě vzdát se stranické značky i vnitřních rozepřích uvnitř některých politických uskupení.

Příští rok se uskuteční hned troje volby. Do Poslanecké sněmovny se bude volit na jaře, ke komunálním a senátním volbám půjdou lidé na podzim. ( mal, pm)