Volby Home English

T: OF 2006, Perseidy

23. 8. 2005 - Týden 34/05 -s.20-21

Fantom Občanského fóra
Mnozí o něm slyšeli, ale nikdo neví, kdo za ním stojí. Řeč je o hnutí, které od jeho porevolučního jmenovce odlišuje jen rok v názvu: Občanské fórum 2006.

Samolepky a plakáty se známým logem se vyrojily v posledních několika týdnech. Nebýt na nich číslice označující rok příštích sněmovních voleb, zdálo by se, že na místě vydržely už patnáct let. „Tady je toho spousta a v několika variantách, snad je to jen nějaká lidová tvorba,“ říká brněnský aktivista Jiří Klestil.

O zmrtvýchvstalých „fóristech“ se už mluví i v politických kruzích. Podle jedněch je to jen živelná reakce na zásah proti CzechTeku. „Jde o nějakou spontánní sebeorganizaci občanů otrávených politikou, která by však mohla sehrát jistou roli,“ říká šéf SZ Jan Beránek. Organizátor protestů Pavel Eichler však podobné úmysly technařů popírá: „Děláme spoustu věcí, ale tohle je věc, která mně spíš děsí. Tipoval bych to na nějakou politickou provokaci. Podle jiných má být OF 2006 vážnější projektem politické integrace s nitkami vedoucími až k exprezidentovi Václavu Havlovi.

„Bojím se, že tuším, kdo za tím stojí. A doufám, že se to bude držet daleko od nás,“ říká předseda strany LiRA/LiberálovéČR Milan Hamerský, který organizuje pokusy o integraci malých stran.

Svatopluk Karásek z US-DEU rovněž potvrzuje, že se značkou OF se v integračních debatách operuje. „Těch skupin je ale hodně a vše je velmi syrové,“ tvrdí. Se samolepkou OF 2006 byla viděna třeba šéfka pražské buňky SZ Daniela Matějková, jež zastupovala technaře při rozhovorech s Havlem. Právě ona podepsala před několika dny za zelené dohodu o úzké spolupráci s dalšími malými stranami. Těm se však recyklovaná značka OF 2006 příliš nezdá.

„Je to jen bezobsažné parazitování na vzpomínce, jak jsme se kdysi měli všichni rádi,“ říká Hamerský.
Matějková pobývala minulý týden na dovolené v zahraničí a nebylo možné ji kontaktovat. (mk)

**** *** *** *** *** *** ****

Zápis z Malé strany
Zajímavý spor vede senátor za LiRA/LiberálovéČR Jiří Zlatuška. S politickým penzistou ODS Miroslavem Mackem se pustil do novinové polemiky o fyzikálních zákonech. Zubař Macek tvrdí, že meteorické roje Perseidy jsou přitahovány k zemi zásluhou zemské tíže. Matematik Zlatuška mu oponuje, že Perseidám je nějaká zemská tíže ukradená. Po dlouhé době politická bitva, v níž rozhodně nejde o přízemní problémy. (mk)