Volby Home English

ČR má mít 9 krajů/oblastí

13. 9. 2005 - LiRA

TZ Liberální reformní strany LiRA/LiberálovéČR
= navrhujeme rozdělit ČR na devět oblastí
=========================================

LiRA/LiberálovéČR považuje vládní návrh za podstatně racionálnější než postoj KDU-ČSL a hejtmanů. Jsme však přesvědčení, že Moravu a Slezko je účelné místo dvou, rozdělit na tři oblasti: Moravskoslezská, Střední Morava a Jižní Morava.
Zdůvodnění:
a) současné členění na 14 krajů je nerozumné a problémy, které způsobuje budou přetrvávat (přirozených celků je v ČR 9),
-jde především o extrémní ekonomické rozdíly, např. mezi Prahou a Karlovarským krajem, které proti logice samosprávy musí být vyrovnávány velkými dotacemi z centra
-většina krajů musí být neorganicky spojována, aby mohly žádat dotace z EU do NUTS II. (např. kraje s velmi odlišnými podmínkami – Jihomoravský a Vysočina)
b) státní správa má být apolitická, často je arbitrem ve sporech občanů (firem) se složkami státní správy, která jsou součástí obecních či krajských úřadů, pokud budeme mít shodnou strukturu, hrozí státní správě, že se bude dostávat pod politický vliv regionálních politických struktur
c) zvýšení počtu složek státní správy se neobejde bez zbytečného zvýšení nákladů státního rozpočtu, dojde jistě i nárůstu počtu úředníků, atd.

------------------------------
KDU-ČSL - Tisková zpráva
Lipnice nad Sázavou - Celostátní výbor KDU-ČSL doporučuje zákonodárcům za KDU-ČSL, aby vládou navržený zákon o územním členění státu nepodpořili.
Celostátní výbor KDU-ČSL považuje za nefunkční a zbytečné vytváření dalších druhů územních jednotek.
Celostátní výbor KDU-ČSL ukládá vedení strany na toto téma vyvolat koaliční jednání.
V Lipnici nad Sázavou dne 12. 9. 2005
-------------------------------------

Hejtmani jsou proti návrhu rozdělit ČR na osm nových oblastí
Zpravodajství ČTK | 9.9.2005 | 16:54 | rubrika: Politika - Brněnský kraj | autor: TRF

BRNO 9. září (ČTK) - Hejtmani z 12 krajů se ostře ohradili proti vládnímu návrhu zákona, podle něhož by se Česká republika měla částečně vrátit k územnímu členění založenému na uspořádání z roku 1960. Vládní návrh počítá s tím, že by vedle 14 krajů vzniklo osm nových oblastí, které by pokrývaly působnost například policie a soudů. "Takový návrh zásadně odmítáme," řekl dnes ČTK jihomoravský hejtman Stanislav Juránek po jednání Rady Asociace krajů v Brně.

Vedle řady technických problémů by podle něj takové členění znamenalo komplikace především pro občany, kteří by museli za různými institucemi dojíždět do různých měst. "Například lidé z Vysočiny by na krajský úřad jezdili do Jihlavy, ale na soud třeba do Brna," řekl Juránek.

Hejtmani argumentují tím, že v ústavě je jasně zakotveno členění České republiky na obce a kraje. "Žádné oblasti tam nejsou," zdůraznil jihomoravský hejtman. Když už se jednou rozhodlo, že bude ČR rozděleno do 14 krajů, nelze dělat úhybné manévry, dodal.

Oblasti by podle předlohy ministerstva vnitra dostaly i stejné názvy jako před pětačtyřiceti lety, tedy Jižní a Severní Morava, Jižní, Severní, Západní, Východní a Střední Čechy a Praha. Návrh však ještě musí schválit parlament a prezident. Proti návrhu se již postavili také lidovci.

Oblast by nebyla samosprávní jednotkou, tou by zůstaly kraje. Stala by se ale nejvyšším územněsprávním celkem, který by se členil na kraje, ty pak na okresy a dále na správní okrsky a nakonec na správní obvody obcí a vojenské újezdy. Předkládaný návrh navíc počítá se změnou okresní příslušnosti u 152 obcí, jež dosud patřily pod okresy, pod které neměly.