Volby Home English

Kongres liberálů v Bratislavě

29. 9. 2005 - LiRA

26. kongres ELDR v BratislavěVe dnech 23. a 24. září se v Bratislavě konal výroční kongres třetí nejpočetnější frakce v Evropském Parlamentu, Evropských liberálních demokratů a reformistů (ELDR), který se tento rok konal pod heslem "Společně pro konkurenceschopnou Evropu". Hlavní téma bylo zvolené ve vztahu k naplnění lisabonské strategie Evropské Unie.
Kongres umožnil prodiskutovat plán evropských liberálů pro evropskou prosperitu v době globalizace. Účastníci kongresu se zaměřili na ekonomické a sociální reformy, role regionálních a místních zastupitelstev, stárnoutí evropské polulace a mezinárodní migraci.

Delegáty mimo jiné oslovil Pavel Rusko (ANO), který podtrhl význam investic do vzdělání a vědeckého výzkumu, a také poslankyně Evropského Parlametu Sophie in ´t Veld (D66), která vyzvala členské strany k větší odvaze a důrazu v otevírání a prosazování kontroverzních témat.
Delegáty pozdravil prezident Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) Graham Watson, který zdůraznil výnam role evropských liberálů jako vůdčích subjektů v prosazování klíčových témat na evropské politické scéně. Kongres oslovil i evropský komisař Olli Rehn: "Naše budoucnost není vyrábět trička levnější než v Číně, musíme produkovat výrobky a služby s vysokou přidanou hodnotou. Aby jsme uspěli v globální konkurenci, musíme alokovat příslušné zdroje do školství, včetně vysokého školství. Jsem přesvědčen, že dobře fungující a rostoucí ekonomika je klíčem k úspěšné Evropské Unii.“

Delegáti zvolili nové předsednictvo ELDR. Novou prezidentkou ELDR se stala zkušená vlámská politička Annemie Neyts, která mimo jiné přislíbila vypracovat komplexní návrh strategie k novému směru Evropské Unie. "Největší fundamentální principy ELDR, liberalismus, rozšíření svobody, demokracie a ekonomický rozvoj cestou integrace do EU a samotná EU jsou zpochybňovány jak málokdy předtím. Potřeba pro silnou, jasně vyslovenou, do budoucna orientovanou odpověď od ELDR, evropské politické strany obhajující liberalismus, nikdy nebyla větší. Chci věnovat hodně svého času, abych pomohla ELDR řešit velké výzvy s kterými je konfrontována." řekla Annemie Neyts.

Marek Sedláček
místopředseda LiRA/Liberálové ČR pro zahraniční vztahy