Volby Home English

Spojené státy evropské

2. 12. 2005 - lira

STANOVISKO LiRA/LiberálovéČR
Podporujeme návrh na vytvoření USE - Spojených států evropských, viz naše dřívější vyjádření a text Milan Hamerského: -zde-

***************************************

Belgický premiér vyzval k vytvoření Spojených států evropských

BRUSEL 1. prosince (ČTK) - K vytvoření Spojených států evropských ze zemí, které chtějí prohloubit evropskou integraci, dnes vyzval belgický premiér Guy Verhofstadt. Kolem tohoto jádra by podle něj existovalo volnější uskupení států, jejichž hlavní ambicí by byl mír na starém kontinentu.
Členské státy Evropské unie již netvoří homogenní skupinu, která chce stejným směrem, usoudil šéf belgického kabinetu. Navrhuje vytvořit v Evropě dva "soustředné kruhy" zemí.

Menší kruh, politické jádro s možným názvem Spojené státy evropské, by obsahoval země, které přijaly euro nebo se k tomu chystají. "Tyto státy by musely mít ambici vytvořit soudržnou sociálně-ekonomickou politiku a sjednotit síly k posilování růstu, k boji proti nezaměstnanosti a problémům jako kriminalita," uvedl Verhofstadt.

Kolem tohoto jádra by měl být podle belgického premiéra širší kruh, s názvem například Organizace evropských států, který by měl podobu konfederace a byl především zárukou stability a míru v Evropě, citovala z textu agentura AFP.
V prohlášení, které v Bruselu představil stovce hostů, Verhofstadt navrhuje uspořádat evropské referendum, ve kterém by se občané zúčastněných zemí vyjádřili k novému uspořádání Evropy, které je podle něj nezbytné.