Volby Home English

LiberálovéEP: Odborová koalice strachu vyhrála

15. 2. 2006 - hn

Včera se před Evropským parlamentem ve Štrasburku odehrála demonstrace 30 tisíc dobře organizovaných, dobře vykrmených a dobře oblečených odborářů. Jde jim o to, aby statisíce nezaměstnaných nemohly získat práci a slušné živobytí. Pokud si myslíte, že to je poněkud silné tvrzení, vezměte v úvahu následující fakt.

Není to bláznivé?

Zatímco 70 % evropského HDP se generuje ve službách, pouze s 20 % těchto služeb se obchoduje přes hranice. Nezávislé studie ukazují, že zrušení bariér přeshraničního obchodu může vytvořit 600 tisíc nových pracovních míst. Demonstranti protestovali proti směrnici, která měla umožnit zbavit se protekcionismu a snížit nezaměstnanost. Každý den obchodníci a zákazníci v Evropě ztrácejí, protože byrokracie brání volnému pohybu služeb přes kontinent. Ve Francii musí být technici registrováni pět dní předem, a tak je nemožné pro konkurenci ze sousední země přijet na rychlou objednávku spravit topení. V Římě a Aténách nesmějí cizinci provádět turisty po památkách. Němci nesmějí doručovat hotové jídlo do lucemburských domácností, protože nemají v Lucembursku trvalý pobyt. Pokud převážíte v Belgii potraviny, musí mít vaše auto belgickou poznávací značku.

Současný návrh směrnice se datuje zpátky do roku 2004. Již tehdy si vysloužil bezprecedentní protesty po celé Evropě, především ve Francii. Posloužily k odmítnutí evropské ústavy, se kterou byla směrnice falešně spojována.

Bohužel, vyhráli jste

Socialisté, odboráři a antiglobalisté označili pokus o liberalizaci služeb za iniciativu, která má vytvořit "neoliberální" Evropu. Mělo se jednat o "anglosaskou konspiraci" - ačkoli je svoboda poskytovat služby zaručena v Římské smlouvě z roku 1957, tedy šestnáct let předtím než se Británie připojila k unii.

Protože protekcionismus mnoha členských států brání naplnění této svobody, byla nová směrnice nutná. Není ale jasné, proč odboráři protestují. Už vyhráli. Čtvrteční hlasování europarlamentu nebude mít žádný reálný význam, protože samo jádro unijní směrnice - tzv. princip země původu - bylo důkladně rozředěno. Kdyby býval tento princip prosazen, mohl by poskytovatel služeb v unii vycházet ze zákonných požadavků své domovské země. Tato myšlenka by osvobodila poskytovatele služeb, ruku v ruce s tím by vznikaly nové živnosti a místa. Evropská lidová strana, v níž jsou i britští toryové a němečtí křesťanští demokraté, ustoupila v tomto důležitém principu socialistům. Konzervativci tak opustili nejen liberály, ale také své tradiční voliče: malé a střední podnikatele.

Bez Berlína to nešlo

V minulosti většina liberálů a konzervativců hlasovala pro princip země původu. Ale prakticky všichni francouzští europoslanci, bez ohledu na stranickou příslušnost, začali přidávat nejrůznější dodatky, které rozmělnily podstatu věci. Dodatky byly dodávány přímo francouzskou vládou. Rakušané, Belgičané a Italové se přidali, v německé koalici se CDU stáhla, aby se vyhnula konfliktu s SPD.

Bez podpory Berlína už nebylo možné koalici strachu porazit. Když ale nesebereme odvahu čelit konkurenci uvnitř Evropy, jak máme úspěšně konkurovat v globálním měřítku? Bránit vzniku nových míst je nejhorší myslitelná veřejná politika. Jenže je naneštěstí tím jediným, na čem se socialisté a konzervativci shodli.

Alexandr hrabě Lambsdorff - autor je německým liberálním poslancem (FDP) Evropského parlamentu