Volby Home English

Česká demokratická televize ?

3. 3. 2006 - p

LiRA -Liberální reformní strana
považuje ČT zvolený způsob volebních diskuzí za skandální porušení pravidel volné soutěže. Výběr hostů je metodologicky neobhajitelný. Za prvé ještě nejsou podány kandidátky! Druhý problém krásně prokázal hned první pořad z Karlovarska, kde se volí jen 5poslanců, hranice pro zisk mandátu není 5%!. Kvórum pro zisk posledního 5mandátu bude 11-14%. Přesto v diskuzi vystupovaly 2strany s 6-5%. Za třetí, čas dostanou "vyvolení" stějně bez ohledu na násobné rozdíly v podpoře, např. ODS 28%, SZ 6%, zástupce ODS jistě neměl 5x více prostoru.

Chceme aspoň návrat k modelu 2002 - Bez imunity! Tedy "velcí" +2 "malí" losem.


Vašíček: Česká demokratická televize ?
Je mi vcelku jasné, že po tomto článku mě někteří nebudou mít rádi, ale jak říká klasik Miloš Zeman: „Padni komu padni.“ Zvláště tím nepotěším svého kolegu Martina Krafla, který se stará o public relations České televize a na jehož stůl můj článek jistojistě doputuje. Jenže mám zde psát o tématech typu „ministr jel s majáčkem“ nebo „Paroubek se zakousl do kuřecího stehýnka, ptačí chřipky se nebojí“. To už by nebyl Politikon. Je docela zajímavé, že ve chvíli, kdy Jiřímu Paroubkovi dochází argumentační dech, rozbíhá Česká televize krajské volební diskuze s lídry jednotlivých politických stran.

Krajské volební diskuze budou opět uzavřeny lídrům všech stran a dostanou se jen ty, které naše agentury na průzkum veřejného mínění připustí k páření s voličem. Česká televize tím popírá svůj veřejnoprávní úkol, kterým je informovat v celku. Pluralita politických názorů bude omezena a volič se opět dozví pouze to, co mu bude dovoleno. Na takovou debatu doporučuji předem se nedívat a uvedu pro to několik důvodů.

Ačkoliv Václava Moravce považuji za jednoho z nejlepších a nejnezávislejších moderátorů v oblasti politiky, zvolený model pořadu navazuje na pořad Bez imunity, který v roce 2002 uváděl neméně zdatný Jan Pokorný. Tehdy byly připuštěny parlamentní strany a losem zástupci dvou mimoparlamentních stran. Do publika pak byli připuštěni vybraní zástupci mimoparlamentních stran a straniček. Debatní sféry se tehdy rozdělily na dva tábory – jedni za pultíkem a druzí za zábradlím se nedůstojně tlačili a prali o mikrofon. Rvali se totiž o svých 30 sekund slávy u mikrofonu.

Byl to stejný pocit, jako by se člověk narodil ženou v islámském světě. Tam má žena rodit, starat se o děti, být po vůli manželovi, ale nesmí říkat nahlas svůj názor. Přesně tak se cítili všichni z těch, kteří tehdy nebyli k pultíku připuštěni.

Televizní debaty v České televizi jsou začarovaný kruh. Věřím, že sami televizáci by neměli problém s připuštěním méněcenných politiků, jak by šlo diskvalifikované s dávkou sarkasmu nazvat. Jenže Česká televize dostává peníze dle vůle poslanců a ti zase musejí poslouchat stranické centrály. A stranické centrály mají opět jiné závazky, rozhodně to ale není demokracie.

Žijeme ve vyprázdněné demokracii, kde pojem demokracie nenaplňují stranické centrály, ale jednotliví kandidáti, kteří se stále mohou rozhodnout pro demokratické jednání s rizikem, že v primárkách propadnou. A tak nečekejme od poslanců, kteří chtějí přinést do svého kraje peníze, že se budou bít o demokratické detaily, včetně diskuzí v České televizi.

Systémovým řešením by bylo vložení správy České televize do jiných, než politických rukou, ale to je asi stejné házení hrachu na zeď, jako kdybychom si bláhově mysleli, že v roce 2008 bude prezident volen všelidovým hlasováním a nikoliv v parlamentu, který se prostě nevzdá svých výhod.

Na závěr tedy rekapitulace. Předvolební Otázky Václava Moravce budou bezesporu dobrým rétorickým cvičením, ve kterém budou excelovat sociální demokraté v těsném závěsu s demokraty občanskými, ale o demokracii těchto debat nemůže být ani řeč. Ačkoliv nejsem příznivcem pidistran, vznikajících půlrok před volbami, volby jsou o svobodném přístupu do médií nikoliv na základě průzkumů veřejné blbosti, ale na základě deklarované vůle kandidovat, podložené podáním kandidátních listin pro příslušné volby. Vše ostatní je lež.

Robert Vašíček
šéfredaktor Politikon.info