Volby Home English

Profily 10lídrů nejvýraznějších stran

29. 3. 2006 - r


Ve volbách na JM se utká třiadvacet stran
Rovnost

>Brno * Celkem kandidátku do voleb v regionu podaly dvacet dvě politické strany a jedna koalice. Je to přesně o jednu více než v posledních parlamentních volbách, které se konaly v roce 2002.
> Nově kandidující stranou je například Strana rovnost šancí, kterou založily ženy. Lídrem jejich jihomoravské kandidátky se stala advokátka Eva Fröhlichová. Žena vede kandidátku i Balbínovy poetické strany: je jí vychovatelka Jedličkova ústavu Kateřina Šenkýřová.
>Rovnost přináší profily lídrů nejvýraznějších stran, které v regionu usilují o křesla v poslanecké sněmovně.

***

ČSSD

BOHUSLAV SOBOTKA: ministr financí, absolvent právnické fakulty. Do Poslanecké sněmovny byl poprvé zvolen v roce 1996. Od roku 2005 je i prvním místopředsedou vlády.
Zaměřuje se na veřejné finance a legislativu v oblasti daní, bankovnictví. V současné době je úřadujícím předsedou sociálních demokratů.

ODS

VÁCLAV MENCL: v letech 1990 - 1992 primátor města Brna.
Pracoval jako vedoucí katedry urbanismu na Fakultě architektury VUT v Brně, byl náměstkem ministra hospodářství a pro místní rozvoj. V roce 2002 byl zvolen poslancem za Jihomoravský kraj.
V mládí nemohl studovat kvůli účasti na protestech.

KDU-ČSL

LIBOR AMBROZEK: ministr životního prostředí, absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Působil v Masarykově muzeu Hodonín. Členem KDU-ČSL je od roku 1990. Zastával několik funkcí v neziskových ekologických organizacích a ve vedení Českého svazu ochránců přírody.

KSČM

MIROSLAV GREBENÍČEK: poslancem je od roku 1990, studoval v Brně na pedagogické a filozofické fakultě. Pracoval jako samostatný vědecký pracovník v regionálním muzeu v Mikulově.
Přednášel dějiny politických teorií na Masarykově univerzitě. Členem KSČ je od roku 1975.

Strana zelených

ONDŘEJ LIŠKA: pracuje jako poradce Zelených v Evropském parlamentu. V letech 2003-2005 byl zastupitelem v Brně.
V letech 2000-2001 pracoval v Nadaci Fórum 2000, která pod záštitou Václava Havla pořádá mezinárodní konference na téma globalizace. Podílel se na založení sdružení Brno věc veřejná.

LiRA -Liberální reformní strana

MILAN J. HAMERSKÝ: předseda strany, právník, politolog, politik, nakladatel a publicista. Vystudoval MU v Brně.
Je asistentem senátora Jiřího Zlatušky. Předseda Institutu Karla Havlíčka Borovského, 1995-1998 neuvolněným místostarostou brněnských městských částí Řečkovice a Mokrá Hora (15tis obyvatel).


NezDem

VLADIMÍR ŽELEZNÝ: bývalý ředitel televize Nova. Vystudoval fakultu sociálních věd a publicistiky, pracoval v Československé televizi. Žil v emigraci ve Velké Británii. Živil se také psaním her a scénářů o astronomii. V roce 1989 se stal mluvčím Občanského fóra. Nyní je poslancem Evropského parlamentu.

US-DEU

VLADIMÍR SCHOVÁNEK: senátor, vystudoval Stavební fakultu VUT. Od roku 1998 je členem Unie svobody- Demokratické unie, je místopředsedou mandátového výboru Poslanecké sněmovny.
V minulosti byl také pět let členem ODS. Dvanáct let působil v komunální politice jako starosta Pohořelic.

Právo a spravedlnost

RADOMÍR MALÝ: Historik a publicista ukončil studia v roce 1970, až do roku 1989 vykonával méně kvalifikované práce. Od roku 1996 působí jako vysokoškolský pedagog na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Je znám jako zastánce tradičních křesťanských hodnot.

Moravané

PAVEL DOHNAL: předseda strany.
Vystudoval katedru ekonomiky a řízení Vysokého učení technického v Brně. Pracuje jako konzultant pro využívání grantů z Evropské unie. Vlastní několik center volného času. Chce prosazovat rehabilitaci Moravy jako evropské a historicky svébytné země.