Volby Home English

záznam chatu s předsedou LiRA

5. 4. 2006 - čtk

Hostem online rozhovoru se čtenáři Českých novin byl předseda Liberální reformní strany (LiRA) Milan Hamerský. Záznam chatu si můžete přečíst na následujících řádcích: -původní-

Redakce ČN: Jaké je hlavní téma vaší strany, jímž chcete oslovit voliče?
Odpověď: Nabízíme program zaměřený na mladé voliče, kteří nejsou spokojeni se současnou nabídkou politických stran. Konkrétně: Jednoduše - studovat a bydlet, Férově -podnikat a žít, Důstojně - odejít.

Redakce ČN: Jak se díváte na problematiku nájemního bydlení? Podporujete deregulaci nájemného ve stávající / schválené podobě?
Odpověď: Podporujeme úplnou a okamžitou deregulaci. Ceny nemůže určovat úřad. Schválená postupná deregulace ve 4letech, je lepší něž nic. Včera jsem byl na diskuzi k bydlení v Liberálním institutu a byl to děs, jak pokřivené je celé bydlení. Kromě socanů je hlavním viníkem V. Klaus.

Redakce ČN: Kolik peněz vynaloží vaše strana na předvolební kampaň?
Odpověď: Počítáme s 350tisíci na jeden kraj. Zdrojem je státní příspěvek za senátora (Zlatuška) a krajského zastupitele (Low).

Redakce ČN: Jaké změny byste udělali v daňovém systému?
Odpověď: Na rozdíl od mnoha stran včetně ODS, říkáme 4roky to samé -zjednodušovat a snižovat přerozdělování. Na našem webu najdete podrobnosti. V zásadě jsme pro maximální rovnost -tedy jednu sazbu bez všemožných i nemožných výjimek (např. 0%na potraviny, 5%na bydlení). Chceme míru přerozdělování 44% -dostat na úroveň Švýcarska 37%.

Redakce ČN: Česká populace stárne. Máte recept na reformu důchodového systému?
Odpověď: Jsme pro dvoupilířový státní systém. Státem garantovaný základní důchod a povinné spoření. Tzv. třetí pilíř - soukromé pojištění - je dobrovolnou věcí každého. !! Zapomíná se, že nejen dle obecné morálky, ale i podle současných zákonů je vyživovací povinnost mezi příbuznými - tedy děti (dobře vychované) v aktivním věku MAJÍ přispívat svým rodičům.

Blahova: Chtela vedet,proc existuje Vase strana,i kdyz je nad slunce jasne,ze se nikdy nestane ani spolutvurcem ceske politiky.
Odpověď: Protože si to přeji já i moji kolegové. Záleží i na vás zda českou politiku ovlivníme.
Tři naše úspěchy:
a) na základě mojí aktivity v únoru 2003 byla na konci roku zrušena po 140letech základní vojenská služba (současná vláda by to udělala nejdřív letos -jako dárek k volbám)
b) dostali jsme do politiky jednoho z nejvýraznějších senátorů J. Zlatušku
c) uspěli jsme v krajských volbách na Jižní Moravě s kandidátkou LiRA+SZ (jediní dva krajští zastupitelé za SZ!)


Redakce ČN: Co je podle vás největším problémem zdravotnictví a jak byste fungování celého sektoru ozdravili?
Odpověď: Představa, že zdravotnictví je zadarmo. A vysoká míra korupce daná nedostatkovostí určitých služeb.
Nutná je spoluúčast pacientů -jak na léky, tak na pobyt v nemocnici, - tak i na operace. Mrzí mne, že Rath poškodil dobrou myšlenku neziskových nemocnic. Každý by si měl podle liberálů soukromě spořit.


Karel: Souhlasíte s případným umístěním raketové základny USA na území ČR?
Odpověď: Ano. Nejen souhlasíme, ale dlouhodobě prosazujeme jednání s USA a v NATO o umístění vojenské základny na našem území. Např. jsme nemuseli kupovat prolobované grippeny - mohli zde lítat Američani.
Na našem webu najdete můj obsáhlý text na toto téma. Ve stručnosti: na agresi je třeba být připraven, politika "nevadění" je pro malou zemi mimořádně nebezpečná - viz 1938 Mnichov, či letos útoky proti Dánsku.


Redakce ČN: Jaký volební výsledek očekáváte?
Odpověď: Jako osmá nejsilnější strana -senátor+krajský zastupitel, očekáváme adekvátní výsledek. Záležet bude na tom, jak média přistoupí k našim postupně představovaným návrhům -a některé budou jedinečné, případně zda se změní skandální formát Otázek V.Moravce speciál.

Angelika: Státní, krajské a městské firmy (se skrytou či otevřenou protekcí v různých formách) v ČR často konkurují daně platícím soukromým firmám. Co s firmami v socialistickém vlastnictví či selektivní protekcí soukromým firmám Vy jako poslanci či zastupitelé budete chtít dělat?
Odpověď: Jsme pro maximální privatizaci "veřejných" institucí. "Obecní/krajský socialismus" je jen podhoubím pro korupci a neefektivitu. Chceme, aby stát přistupoval k různým zřizovatelům (a.s., sro, neziskovky, církve, atd) stejně.

Urartu: Máte funkcí, že by vám mohl Gustáv Husák závidět. Jak to stíháte? není toho na vás moc, když LiRa má jen asi 5 členů?
Odpověď: Děkuji, stíhám to špatně. LiRA má od tohoto měsíce nového člena, takže je nás 9. Po čtyřech letech fungování máme stejnou sílu (senát-kraje) jako kolegové v SZ po 15letech.

kornel: jsem duší liberál , proto bych Vás rád volil, ale v Jižních Čechách nekandidujete, proč?
Odpověď: Především děkuji za podporu. Volit nás může každý, pravda je to nepohodlné - přes volební průkaz, který si můžete vyzvednout na vaší obci a odvolit na Jižní Moravě. Úmyslně nekandidujeme po celé republice, byly bychom označování za škůdce úspěchu kolegům z bflm-psvz. To není náš cíl. To co chceme kandidaturou dosáhnout, umožňuje jedna kandidátka.

Zdenál: 1. Za 1.republiky bylo v r. 1921 zavedeno župní uspořádání ČSR, které se ukázalo jako nefunkční a příliš drahé. Jako takové bylo v r.1927 zrušeno a zavedeno zemské uspořádání na principu historických zemí. Budete prosazovat zemské (spolkové) uspořádání státu? 2.Pokud ano,jaká je Vaše představa ohledně pravomocí spolkových zemí ,budou mít takové pravomoci jako např. Bavorsko, Sasko nebo Skotsko ? 3. Jsem z Moravy a jsem moravské národnosti. Jak bude Vaše strana hájit občany této národnosti?
Odpověď: Toto je dost složitá otázka. Já osobně jsem přesvědčen, že na území ČR je 9přirozených celků. Snad se neurazí dotčení: Karlovarský kraj má méně lidí než Brno! Vysočina je uměle složená z české a moravské části, kvůli rivalitě jsou samostatně Pardubice a Hradec!
Hloupost - nákladná, pro občany komplikovaná, EU nás nutí stejně kraje spojovat do NUTS II.


Pavel Šťovíček, Praha 4: Jak se stavíte k informování médií o volebních kampaních jednotlivých stran? Zdá se mi, že se ve zprávách ČT dovídám pouze o ČSSD, ODS a Zelených a diskusních pořadů se účastní pouze zástupci velkých stran, zatímco ostatní nemají šanci se prosadit.
Odpověď: Je to skandál, naše strana podala stížnost Radě ČT. Bude projednávána 19.4., tak jsem zvědav co k tomu pan Uhl a další řeknou.
LiRA nejen kritizovala, ale navrhla i řešení - k 5 "vyvoleným" přilosovat zástupce 2-4 dalších stran.
Musíme si však říci i pro liberála smutnou věc. Velmi zklamávají soukromá média: např. volební web HN je nastaven jen na 8 stran!
Zítra napíši otevřený dopis soukromým médiím (televize-rádia-deníky), aby upravily svoje programy tak, aby daly aspoň nějaký prostor všem stranám.


Petr, Valdice: Na webu LiRA je váš text ve kterém podporujete trest smrti. To je u liberála divné. Je to jen váš názor nebo i LiRA (v programu to nemáte)?
Odpověď: Je to velmi kontroverzní věc. LiRA nenavrhuje změnu v této oblasti. Já osobně jsem zastáncem trestu smrti. Domnívám se, že jsou tak hanebné zločiny, že jen takový trest je adekvátní - nabízí satisfakci pozůstalým a odstrašuje možné pachatele. K tématu jsem vydal i sborník -Přijatelnost trestu smrti- s názory desítek veřejně známých lidí -, např. Marvanová, Joch. Obsáhle vysvětlený postoj najdete i na mojí stránce www.milanhamersky.cz .

Zdenál: Souhlasíte s tím,že je nespravedlivě odkládáno navrácení samosprávy Moravě,a že zrušení Země Moravskoslezské v r.1949 bylo neoprávněné?
Odpověď: Ne, viz odpověď na počet krajů.

ondra: Jste pro adopci deti homosexualnimi pary?
Odpověď: Jsem proto v tuto chvíli počkat, jak bude fungovat registrované partnerství. Do budoucna si to umím představit.

Pokorná: V programu Vaší strany se hovoří o Spojených státech evropských. Co si konkrétně pod tímto pojmem představujete?
Odpověď: Je to jeden z našich jedinečných názorů. Zatím co ostatní bojují svoje boje - nacionálně (ODS) - hujerovské (ČSSD), my nabízíme efektivní řešení krize institucí v EU.
1) jsme rádi, že ústavy EU je mrtva - byl to špatný dokument
2) chceme ekonomicky liberální Evropu
3) USE - pro nás znamená - "velké" Švýcarsko - připomenu: má 25 velmi různorodých kantonů, 4 oficální jazyky, jasně rozdělené pravomoci federace/kantony, např. míra zdanění je velmi nízká, nezaměstnanost 3,4% a 16% obyvatel jsou cizinci!
Česká republika je slabá, a účast ve federaci by nás chránila a prospěla.


M.Malá: Jak zabráníte zneužívání eutanázie? Děkuji M.Malá
Odpověď: Naopak dnes je eutanázie prováděna (cca 5tisíc případů ročně -dle Belgie) bez jakékoliv právní regulace. Korupce ve zdravotnictví je vysoká a tak je důvod k vážným obavám. LiRA představí v průběhu kampaně svůj návrh uzákonění eutanázie -spolupracujeme např. s MUDr. Pafkem. Základem bude úprava v Belgii doplněná o institut notáře.

Maroy: Vážený pane předsedo, jak se díváte na budoucnost EU (ústava, další rozšiřování, Turecko atd.? Jste pro její federalizaci? Děkuji za odpověď.
Odpověď: Podporujeme jednání s Tureckem. Nebude to vůbec snadné pro populismus části politiků a předsudky veřejnosti. Podporujeme vstup Rumunska (mimochodem v čele stojí liberální premiér) a Bulharska (jejich car! patří k nám - Evropským liberálům).

Praděd: Co říkáte názoru, že malé a odštěpenecké strany středu a pravice politického spektra nahrávají levici? Přece z rozdrobenosti pravice těží třešně a zvadlá růže.
Odpověď: LiRA není odštěpenecká strana. Najdete v médiích (HN, NPes z loňského září), že jsem radil ODS jak získat 40% a stát se volitelnou i pro liberály. Místo toho jde cestou extrémních návrhů a radikalismu. Další strany - dělali jsme co bylo v našich silách, aby se aspoň část menších pravicových stran domluvila. Oni se však rozhodli v politice skončit.

TONY ČB: Spolupracuje vaše strana s liberály v dalších zemích a jak hodnotí činnost evropských liberálů v EP?
Odpověď: Ano, 4zástupci LiRA byli 17.3. ve Stuttgartu na 30. vyročí založení Evropských liberálních demokratů -najdete na našem webu i s fotkami, např. s premiérem Dánska. Jednali jsem se zástupci FDP z Německa - my jsme takovou "českou" FDP - nemyslíte ;-) Liberálové jsou v Evropě silní 6premiérů, 6 eurokomisařů, 89 poslanců EP - třetí největší frakce - bohužel bez nás ;-(

xbm: Všechny neparlamentní strany si stěžujou na Otázky V.M. Cibulka na něj dokonce podal žalobu (a na Šámala). Jak byste takový pořad koncipoval vy?
Odpověď: Najdete na našem webu - jako bylo minule "Bez imunity" - k "vyvoleným" dolosovat zástupce dalších stran. Ostuda je to především pro soukromá média - LiRA navrhne zrušení koncesionářského poplatku, když chtějí poslanci svoji TV a CRo, ať si ji platí.

jarda: jaký máte názor na energetickou politiku státu ?
Odpověď: Jde o věc složitou, myslím, že každý stát musí mít určité strategické rezervy a koncepci. Výstavba nových zdrojů je zdlouhavá. Osobně jsem se 2x účastnil blokády Temelína (spolu např. s Buzkovou, Dejmalem), ale teď když už je postavený je třeba jej využívat. Na rozdíl od SZ nepodporujeme bezhlavě tzv. alternativní zdroje, které svojí neefektivitou poškozují žp a musí být složitě dotovány. Cena je nejlepší nástroj na úspory.

anca: a v čem je pan Zlatuška nejvýraznější????
Odpověď: Svými postoji, veřejnými vystoupeními a prosazováním změn především v oblasti vědy a VŠ.

Mirek: Jak se jako liberálové stavíte k registrovanému partnerství?
Odpověď: Podporujeme jeho přijetí, Byť způsob jakým Paroubek zmasíroval svoje poslance byl úděsný, naopak postoj ODS (poprvé pro 12, po druhé jen 2) byl projevem zlomyslnosti a hlouposti.

so: Pane Hamerský, proč tolik zdůrazňujete toleranci k jinakosti? Znamená to, že má společnost tolerovat lidi, kteří programově nepracují, nevychovávají řádně svoje děti, sami hlásají násilí a netoleranci a podobně? Neměli bychom tolerovat spíše jenom lidi, kteří tolerují ostatní, snaží se s ostatními spolupracovat a společnosti něco přinést a jejichž názory jsou podloženy přiměřenou mírou znalostí a (sebe)reflexe? Nepotřebuje naše civilizace kromě otevřenosti k novým podnětům i jakýsi pud sebezáchovy?
Odpověď: Pokud nás přímo neohrožují, ať si lidé žijí po svém. Z vaší otázky je cítit předsudky. Já si nemyslím, že máme unést dítě a zavřít do ústavu někomu, kdo je nazve Půlnoční bouře.

Milan: 1. Co je to, čeho chcete svou kandidaturou v jediném kraji dokázat?
Odpověď: Děkuji za otázku. Cílem je veřejnosti představit ucelený liberální program reprezentovaný mladými lidmi. Volby 2006 jsou pro nás prvním krokem ke vstupu do PSP a vlády v roce 2010. Občasné ČR si zaslouží silnou a věrohodnou liberální stranu. V těchto volbách nabízíme pouze věrohodnost.

roman: jak se vy, ci vase strana, stavite k problematice svobody slova, mam na mysli postoj k zakazu komunisticke strany, nacismu atd. podporujete evropskou (zakazat nektere veci) nebo americkou cestu? dekuji
Odpověď: Jsme pro plnou svobodu slova. Hranicí je výzva k násilí. Urážky mezi lidmi je správně řešit občanskými žalobami na pokutu ne vazbou. Aktivně jsme vystupovali v kauze Zítko. Plně jsme podporovali (a podporujeme) vydavatele Mein kampfu. Šikana jaké byl vystaven od soudů a části novinářů, byla skandální. Mein kampf je pozoruhodná kniha, která má být jako odstrašující studována a ne zakazována samozvanými ochránci morálky.