Volby Home English

NE vízům pro Kanaďany či jiné

24. 4. 2006 - LiRA

TZ LiRA/LiberálovéČR
Liberální reformní strana
aktuální stanoviska
===============


>>k 24.4.06 LiRA odmítá návrh ministra zahraničí

Liberálové považují existenci vízové politiky Kanady vůči občanům ČR za hloupost. Řešením však není se k této hlouposti přidat. To, že Kanada poškozuje obě země a jejich občany je její chybou.
Slovy bývalého prezidenta USA R.Regana "pokud někdo udělá do lodi díru, není řešením udělat vedle druhou".

Ministr Svoboda zatím patřil v levicové vládě k rozumnějším členům, zdá se, že předvolební nervozita z poklesu podpory lidovců jej činí nebezpečně náchylným k pokusu hrát na "národní" strunu jako národní socialisté z ODS a ČSSD.

Liberálové říkají STOP! Žádná nová víza, žádné nové bariéry!

---------------------
Svoboda navrhne vládě zavedení víz pro Kanaďany
24.04.2006 - 20:18, autor: ČTK.

Ottawa/Praha - Ministr zahraničí Cyril Svoboda navrhne vládě, aby zavedla víza pro Kanaďany cestující do České republiky. Šéf české diplomacie to uvedl v pořadu Události České televize z Ottawy, kde o vízové problematice jednal s tamními představiteli. Důvodem je podle něj fakt, že zatímco Češi pro cesty do Kanady víza potřebují, Kanaďané nikoli, a také to, že jednání s kanadskou stranou o zavedení bezvízovém styku zatím nepokročila.

"Naším zájmem je, abychom neměli víza ani my, ani Kanaďané," prohlásil ministr. Svoboda je prvním členem vlády, který Kanadu oficiálně navštívil po klíčových kanadských volbách z konce ledna, kdy třináctiletou vládu liberálů vystřídal konzervativní kabinet. "My jsme bohužel tady v Kanadě neviděli žádný velký pokrok ani u nové vlády," uvedl.

Svoboda dodal, že je odpůrcem víz; zavedení vstupních dokladů pro kanadské občany zdůvodnil tím, že chce rovné zacházení pro občany obou zemí.

Kanada vůči Česku uplatňuje ve vízové politice stejný přístup jako USA, ale oproti Spojeným státům podle dřívějšího vyjádření českého ministra Ottawa nemá žádný pádný důvod pro zachování víz.

"V žádném případě nejde o předvolební tah. Jde o naši stabilní zahraniční politiku," doplnil Svovoda. "Chci říci, že Kanada je něco jiného než Spojené státy, protože tady to rozhodnutí je v rukou vlády... chci, abychom jednali spolu jako rovný s rovným, dodal.

USA argumentují tím, že mohou bezvízový styk povolit jen takové zemi, jejímž občanům nezamítnou více než tři procenta žádostí o vízum po dobu alespoň dvou let. Počet zamítnutých českých žádostí ale dosahuje kolem devíti až deseti procent ročně.

Mezi ČR a Kanadou platil rok a půl bezvízový styk. Kanada však v říjnu 1997 víza jednostranně obnovila v souvislosti s přistěhovaleckou vlnou českých Romů.