Volby Home English

ČT pokračuje v diskriminaci LiRA

5. 5. 2006 - lira

TZ LiRA/LiberálovéČR
Liberální reformní strana
aktuální stanoviska
===============

>>k 5.5.06 Česká televize pokračuje v diskriminaci Liberální reformní strany

k rukám vedení ČT

LiRA žádá ukončení upírání svých práv a slušné chování vedení ČT

LiRA je jedinou kandidující parlamentní stranou (v PSP je 5 stran, v senátu dalších 7 –SNKED-NEZ-SZ-LiRA a ve volbách nekandidující ODA, CZ, HRMN), která je vyřazena z TV diskuzí na ČT1 14.5 a 21.5. (21.5. bude v OVM 5 stran z PSP).
LiRA kvituje, že se ČT rozhodla změnit svoje volební vysílání směrem k menšímu porušování zákona o ČT i principu férové volební soutěže. Ovšem zase v neprospěch LIBERÁLŮ. Překvapivě je 14.5. do politického podpalubí dán i zástupce SZ a místo nás - neparlamentní NezDem.

> a) náš legitimní požadavek – přidání zástupce LiRA do diskue 14.5. nebo 18.5. při vysílání pořadu OVMS z jižní Moravy - kde kandidujeme, máme senátora a krajského zástupce!!
> b) princip losování - navrhla LiRA ve své stížnosti Radě ČT z 8.3., šlo by jej přivítat, kdyby byl užit účelně ve čtvrtečních OVMS a ne jako aliby redakce ČT
> c) LiRA se 8.3., a 26.4. obrátila na vedení ČT se svými podněty (Jiri.Vondracek, Cestmir.Franek, Ales.Poledne, Vaclav.Moravec, Zdenek.Samal, Jiri.Janecek, Frantisek.Lambert, Martin.Kraft) – do dnes bez jakékoli odpovědi
> d) LiRA zatím marně očekává omluvu pana Moravce za množství chyb při vedení diskuze OVM 30.4. na ČT24

-Původní zpráva ČT-
12:00 Otázky Václava Moravce 14.5.

Česká televize se rozhodla vysílat nedělní Otázky Václava Moravce 14. května za účasti publika.
Hosty na podiu budou Martin Bursík (předseda Strany zelených), Vladimír Železný (předseda strany Nezávislí demokraté), Jana Hamplová (volební lídr olomouckého kraje, Hnutí Nezávislí), Josef Zieleniec (politický lídr SNK-ED) a lídr jedné z dalších menších stran, která bude vylosována v předchozím pořadu Otázky Václava Moravce.


-----odpověď z 9.5.2006!!----------
Vážený pane předsedo,
mohu mluvit jen za sebe, tedy dramaturga Otázek Václava Moravce a Otázek Václava Moravce Speciál, tedy ne dramaturga celého předvolebního vysílání ČT. Na vaši stížnost jsem již parciálně odpověděl, celkové stanovisko pravděpodobně zpracovává Rada ČT.

Losováním jsme nereagovali na Váš podnět, ale dodrželi jsme princip pořadu daný a vyhlášený již v loňském roce - tedy, že 14. 5. se v Kongresovém centru utká pět zástupců politických subjektů, které nejsou zastoupeny v Poslanecké sněmovně PČR.

Kritériem výběru jsou poslední průzkumy volebních a stranických preferencí renomovaných agentur - účastníky tedy nevybíráme my, ale občané (argument, že průzkumy jsou falešné odmítáme, neboť je to argument bez důkazů). Vzhledem k tomu, že u čtyř politických subjektů jsou výsledky prokazatelné, ale u pátého ne, zvolili jsme losování.

Sám jistě uznáte, že nemůžeme porušovat pravidla dlouhodobě předem daná, tedy pozvat někoho podle našeho rozhodnutí či sympatií. Například Vaši stranu, která ovšem navíc kandiduje jen v Jihomoravském kraji.

Ještě drobnost - princip předvolebního pořadu Bez imunity jsem navrhl já (a byl trochu jiný, než Vy tvrdíte), ale později jsem se stal terčem kritiky, neboť nastal velký propad sledovanosti pořadu.

Děkuji za pochopení
Č. Franěk

-----------reakce předsedy LiRA-----------

Vazeny pane Franku,
dekuji za vas text.

moje reakce:
1) pruzkumy nekomentujeme -takze je nenapadame
2) kde kandidujeme neni vase starost - prilosovani recesiste z Folkloru..., take kandiduji jen na JM
3) jsem rad, ze dodrzujete vlastni pravidla, kdyz CT vasimi porady porusuje zakon o CT
4) sledovanost je zasadni pro komercni medium, vy pracujete na urade, ktery z lidi pod pohruzkou nasili vybere pres 4miliardy televizni dani

Zasadni je ale neco jineho - byste aspon 2mesice pred volbami dali umerny prostor na CT1 vsem - zvlaste, kdyz LIBERALOVE nejsou zadni potiziste a stezovatele, ale v CR osma nejsilnejsi strana (v Evrope treti nejsilnejsi proud) - za 4 roky volena 83tisici lidmi, zastoupena v parlamente

s pozdravem
Milan Hamersky