Volby Home English

Začíná spor o Benešovu sochu

10. 5. 2006 - ln

originál -LN-

BRNO * Letci RAF chtějí v Brně postavit sochu bývalého prezidenta Edvarda Beneše a vyhlásí kvůli tomu sbírku. Vedení radnice je zatím proti její stavbě, Beneš prý neměl k městu žádný zvláštní vztah.

Emil Boček ze Sdružení zahraničních letců 1939 až 1945 tvrdí, že nepostavení Benešova pomníku je velkou chybou všech polistopadových zastupitelstev. Mluvčí magistrátu Pavel Žára sdělil, že představitelé města zvláštní důvod pro vybudování Benešovy sochy nevidí, ale budou se jím zabývat. V minulosti právě druhého prezidenta nezařadili například na seznam projektu Sochy pro Brno.

„Vzpomínám si na Benešovu návštěvu v Brně v květnu 1945. Jeho jméno nesla krátce do začátku 50. let brněnská technika a zimní stadion,“ řekla historička Milena Flodrová. V letech 1946-1952 se po něm jmenovala část dnešní Joštovy třídy, od roku 1990 ulice u nádraží. „Možná by mohl být připomenut někde u této ulice,“ dodala.

Bývalí letci, které podporují Sokol, Český svaz bojovníků za svobodu a další organizace, navrhují pořídit repliku sochy od Černínského paláce v Praze. Odlití a usazení na podstavec by stálo asi 350 tisíc korun, z nichž by minimálně část chtěli získat z veřejné sbírky.

Politici se zatím v podpoře sochy liší. Podporu vyjádřili komunisté i sociální demokraté, jejichž představitel Jeroným Tejc považuje vysvětlení o Benešově vztahu k Brnu za „trapnou výmluvu“. Naopak Liberální reformní strana, za niž byl jako nezávislý zvolen například senátor Jiří Zlatuška, sochu odmítla. „Edvard Beneš se významně zasloužil o nástup komunistů k moci v roce 1948 jak sérií znárodňovacích dekretů, tak i okleštěním politických práv v letech 1945-48,“ sdělil představitel strany Milan Hamerský. Beneše označil za rozporuplnou osobu.

Letci a další organizace doufají, že radní změní postoj. Beneš je pro ně stále vrchním velitelem.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno