Volby Home English

Politici ovládají klíčová elektronická média

11. 5. 2006 - lira

TZ LiRA/LiberálovéČR
Liberální reformní strana
aktuální stanoviska
===============

>>k 11.5.06 aféra v ČRo - odvolání moderátora

Liberálové děkují vedení ČRo, že se svým ostudným postupem samo usvědčilo -ČRo nepřináší nezávislé informace, ale slouží. Slovy ze hry V.Havla - Žebrácká opera: "nejlépe slouží, kdo neví že slouží". Kasíku odstup!
LiRA prosazuje privatizaci ČRo formou dražby jejich licencí.


Milan Hamerský: Politici ovládají klíčová elektronická média

Odvolání moderátora Aleše Cibulky v jednoho z pořadů ČRo na základě absurdní argumentace: "porušil náš etický kodex, který říká, že naše vysílání musí být vyvážené, abychom nebyli napadeni jakoukoliv politickou stranou", musí každého pobouřit. Pro liberály je to pádný důkaz vlivu politiků na elektronická média. Moderátor nebyl určitě odvolán na politickou objednávku, ale proto, aby vedení ČRo mělo alibi před možnými výtkami politiků.

Veřejnost si neuvědomuje, že u nás není žádné rádio či televize, která by nebyla pod vlivem (strachem) politiků. ČT i ČRo řídí politici a na ně napojené skupiny nepřímo přes nastrčené lidi v mediálních radách. Soukromá média na tom nejsou zásadně jinak, licence nevlastní, mají je jen na určitou dobu propůjčené, nemohou je prodávat, atd. Klíčem k udržení se ve hře o dělení reklamních miliard je nepohněvat si nikoho vlivného. Nedávno přidělené televizní digitální licence opět vybrala „rada moudrých“, náhodou politicky vybraných lidí, podle subjektivních kritérií a hned s hrozbou, že když budou zlobit (měnit vysílání), mohou jim být odebrány.

Ke svobodným/nezávislým médiím se nedostaneme komplikovanými modeli méně politicky kontrolovaných mediálních rad. Cesta vede přes prodej všech licencí formou dražby, privatizace ČT1 a ČRo a případné zachování státem placené ČT2 či ČRo6.