Volby Home English

Co by pomohlo české vědě?

17. 5. 2006 - hn


Jiří Zlatuška

senátor, bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně:
Do vědy investuje ve srovnání s nejvyspělejšími zeměmi málo. Ještě větší problém ale je jejich rozdělování. Velmi by pomohlo přísné hodnocení, kde by kvalitu práce a nárok na další státní finance hodnotily světové špičky ve svých oborech. V Británii to tak udělali a do nejvyšší kategorie, která zaručovala růst rozpočtu, se dostalo jen deset univerzit a ústavů.

Petr Matějů

ředitel Institutu pro sociální a ekonomické analýzy:
Vědecké instituce by měly být financované podle výsledků, kterých v minulých letech dosáhly. Dvě třetiny peněz, které stát investoval do průmyslového výzkumu, se využily na sanaci podniků v problémech.

Václav Pačes,
předseda Akademie věd:
Špičkové vědce se nám podaří vychovat a udržet, pokud budeme důsledně výsledky hodnotit podle kvality. A peníze dávat jen těm, kdo se jimi mohou prokázat. Ve většině výzkumů neexistuje "česká věda", ale jen věda světová.

Jaroslav Míl,
prezident Svazu průmyslu a dopravy:
Při podpoře zahraničních investic by se měl stát pobídkami snažit přilákat firmy, které kromě montáže přinesou i špičkový aplikovaný výzkum. Efektivita nových českých investic je čtyřikrát nižší než v okolních zemích.