Volby Home English

Paroubkovi talenti od Zieleniece

19. 5. 2006 - np

s reakcemi čtenářů - jen pro silné žaludky -zde-

Minulý čtvrtek představil místopředseda ČSSD a premiér nové talenty pro svoji příští jednobarevnou vládu. Osoby jsou to mnohdy známé a respektu hodné. U nestraníků je mimořádně zajímavá jejich blízkost nezávislým Josefa Zieleniece (SNK ED). Všechny tři osoby dostaly v minulosti nabídku kandidovat na čelných místech kandidátky SNK ED do sněmovny.

Bývalý český komisař v EU Pavel Telička byl mnoho měsíců "namlouván" Zieleniecem na post volebního lídra SNK (resp. SNK ED). Nakonec dal na svoji intuici, že na úspěch to nevypadá, a nabídku s odkazem na rozjezd podnikání poradenské firmy v Bruselu odmítl. To mu ale nebránilo několik týdnů koketovat s nabídkou Paroubka na zasednutí ve vládě při odchodu Martina Jahna, jiného nestraníka z vlády. Dnes je Pavel Telička prvním na webu SNK ED, kdo doporučuje jejich volbu.

Petr Moos je nejen děkanem na ČVUT a bývalým ministrem dopravy, ale je také za SNK v zastupitelstvu města Prahy. Při krajských volbách koalice SNK a SZ Moos přeskočil Petra Štepánka, jednoho z nejznámějších pražských zelených. Pro volby do sněmovny odmítl nabídku být dvojkou na pražské kandidátce SNK ED. Jeho kolegové se o jeho rozhodnutí podpořit Paroubka dozvěděli z médií.

Bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou podporoval Zieleniec veřejně delší dobu, i když ztrácela kredit každým televizním vystoupením, nejen při sporech s ministrem Němcem. Slučovacího sjezdu SNK a ED v Praze se nezúčastnila, ale poslala delegátům pozdrav. Zařadila se do dlouhého seznamu oslovených, kteří odmítli post lídra SNK ED ve Středních Čechách (např. jeden současný a jeden bývalý poslanec do konce poslední den schvalování kandidátky). Nakonec jej vzal v tu chvíli ještě lídr Nezávislých expolicista Huml.

Záhadou zůstává, proč tito tři lidé krátce před volbami podpořili lídra ČSSD. Pokud Evropští demokraté stále považují Teličku, Benešovou a Moose za sobě názorově blízké, měli by přiznat barvu. Paroubkovi socialisté jsou SNK ED bližší než Topolánkovi konzervativci! To je legitimní postoj a šlo by jej i ctít, kdyby byl veřejně projeven místo kličkování typu, v něčem jsou nám blízcí sociální a v něčem zase občanští demokraté.

Nečekaný krok tří solitérů nám řekl o fungování i politické orientaci SNK ED více, než celá dosavadní kampaň.