Volby Home English

Komunální manéž....

24. 5. 2006 - právo

Právo, Jan Trojan: Komunální manéž vzbudila minimální zájem

Bez zástupce sociální demokracie se konala v úterý odpoledne v Brně Komunální manéž. Na venkovní scéně Divadla Husa na provázku usedli za SNK-ED Josef Zieleniec, za ODS jihomoravský lídr Václav Mencl, za KSČM Zdeněk Koudelka, Stranu zelených zastupoval Ondřej Liška a liberály Milan Hamerský. „S rozbujelou korupcí souvisí také nezájem občanů o věci veřejné,“ prohlásil v delší řeči Koudelka, jenž hned poukázal na slabou účast obecenstva při této akci. V hledišti sedělo sotva dvacet lidí. Organizátoři jich očekávali více a ohnivější diskusi.

V úvodních slovech Mencl vyzval k dárcovství krve (na akci participovalo občanské sdružení Dar života, podporující tuto humánní věc) a Koudelka prohlásil, že by pana protikandidáta za ODS rád ve volbách porazil. Brněnský exprimátor Mencl pak zareagoval na slova Hamerského o slabých primátorech po roce 1989, když jen přihlíželi svým náměstkům, kteří fakticky řídili privatizaci a další věci. Mluvil též o korupci.

„Za mě na brněnské radnici nebyly korupční aféry,“ zdůraznil Mencl. Naopak většinu dnešní korupce vidí v kruzích současné vlády, ale sdělení nechtěl dále rozvíjet vzhledem k nepřítomnosti zástupce ČSSD. Mluvilo se též o větrných elektrárnách a jiných zástupných problémech, protože chyběly rázné, jednoznačné a zajímavé dotazy.

------------------------

Rovnost: Při debatě s politiky se lidé nudili

Cimbálová muzika, padesát židliček pro hosty a pět pro politiky. Tak vypadalo atrium divadla Husa na provázku včera odpoledne. Brňané si mohli přijít popovídat s některými kandidáty do blížících se voleb.
Politici jsou na místě, čekají na uvedení. Jenže publikum tvoří jen hrstka zájemců o diskuzi. Hosté čekají. Nakonec se schází zhruba dvacítka lidí. „Rozdávali jsme letáčky, ale lidi asi už mají politiky plné zuby,“ povzdechla si organizátorka Jiřina Nehybová.
Debata začíná. Lidé, pravděpodobně unavení z předvolebních bojů, nepředvedli ani připravenost, ani dostatečný zájem. Padají obecné otázky z okruhu zdravotnictví. Politici ho kritizují. Lidé také zajímají větrné elektrárny. Lídr zelených Ondřej Liška je brání.
Diskutuje se také o typických tématech: poslanecké imunitě a platech. "Zvedněme platy politiků," říká kandidát Liberální reformní strany Milan Hamerský. Jenže očekávaná smršť protiargumentů se nekoná, lidé přecházejí kontroverzní názor mlčením.
..............