Volby Home English

Malé strany - těžký život

29. 5. 2006 - ln

Liberální reformní strana
Vznik: 2002
Počet členů: 9

Předseda strany: Milan Hamerský
Program: Je pro zavedení školného. Chce snížit počet ministerstev na 9. Chce zrušit státní příspěvky pro politické strany. Chce privatizovat státní lesy, půdu a věznice. V programu má „tolerování regulované distribuce lehkých drog“. LiRA by také navrhla „třetí vlnu kuponové privatizace“, a to u podniků, jako jsou České dráhy, ČEZ, nebo Český Telecom. Je pro rovnou 15% daň.

Volební výsledek v roce 2002: Nekandidovali

Charakteristika: LiRA kandiduje jen na jižní Moravě. Přesto, že má jen devět členů, má jistý vliv. Má totiž jednoho senátora - vysokoškolského profesora Jiřího Zlatušku.

Strana se navíc aktivně účastnila pokusu sloučit malé pravicové strany jako SNK, ED a Unii svobody.

Citát: „Liberálové nejsou pro přijetí eura. To, že máme samostatnou měnu, je pro nás výhodné.
Co se týče prezidenta, přímá volba je populistická věc, je to nesmysl.“ Šéf strany Hamerský v TV debatě

Těžký život na politické periferii
V jiné situaci je Liberální reformní strana (LiRA). Má jen devět členů, ale také jednoho senátora. Za něj dostává od státu milion korun ročně. Její předseda, brněnský politolog Milan Hamerský, je nesmírně aktivní. Neúnavně píše články do novin a rozebírá v nich dění ve vysoké politice. Preference LiRA se pohybují pod jedním procentem. „Parlamentní lavice bychom zaplnili, máme na kandidátkách kolem dvaceti nezávislých odborníků. Ani náš vnitrostranický život se nepodobá stylu parlamentních stran. Nemáme žádná grémia, většinou spolu komunikujeme po telefonu a elektronickou poštou,“ popisuje Hamerský chod strany.