Volby Home English

Volební slogan naráží na muslimy i bývalého premiéra

29. 5. 2006 - lira

-Rovnost- Tři v jednom. Tolik různých narážek prý obsahuje předvolební heslo brněnského kandidáta za Liberální reformní stranu Václava Linkova. Na letáčcích pod jeho jménem totiž stojí věta „Müslím to upřímě“ -plakátZde-.

Symboliku hesla vysvětlil sám kandidát Linkov. „Je to mnohonásobná parodie. Jednak na muslimy a nedávné demonstrace proti Dánsku, a pak také na slavný Grossův billboard. Bonusem pro pozorné pak je hrubka v posledním slově. Ale té si moc lidí nevšimne,“ komentoval svůj slogan kandidát Linkov.

Vzápětí však dodal, že není myšlen vůbec vážně. „Naše strana je multikulturní. Podporujeme integraci cizinců i zrušení víz. Takže muslimové nemají důvod být proti LiRA. Doufám tedy, že od nějakého radikála nedostanu výhrůžný dopis v arabštině. I když tomu bych stejně nerozuměl,“ tvrdí Linkov.

Předseda Islámské nadace v Brně Muneeb Hasan to za velký problém nepovažuje. „Nevadí nám to. Heslo je hrozně nečitelné. U toho si spíš lámete hlavu, než pochopíte, že jde o narážku na muslimy,“ myslí si zástupce brněnských muslimů Hasan.

Vysvětlení pro použití podobného sloganu tak hledá jinde. „Vůbec mě nepřekvapuje, že se politici uchylují k narážkám na muslimy. Někteří z nich totiž nemají z čeho vařit, jejich nabídka je velmi slabá,“ podotkl Hasan.

S jeho názorem souhlasí i brněnský politolog Miroslav Mareš. „Program LiRA znám a vím, že islamofobie v něm chybí. Spíše tak půjde o využití vlny liberálního postoje vůči islámu. Vyznání lidí, kteří trvají na absolutní svobodě slova,“ konstatoval politolog Mareš. Podle něj je to tak další zkouška, kam až může svoboda slova zajít.